Rozhledna Kovářka v Moravči slouží k rozhlížení i prohlížení. Její součástí je kovářské muzeum
Přesný název místa na jihu Čech, na které se vypravíme, zní Slapsko - Moraveč u Mladé Vožice. A proč se tam vydáme? Kvůli krásné nevšední rozhledně. Jmenuje se Kovářka, zjevně podle svého autora, místního kováře Ladislava Dobeše, který je zároveň i jejím stavitelem. Už když ji uvidíte z dálky, budete mít pocit, že se blížíte ke středověké věži.
„Jeden z důvodů byl ten, že vedle stojí můj dům, kde jsme s přáteli chodili na střechu kochat se výhledem. Ale jenom na jednu stranu,“ přibližuje Ladislav Dobeš svůj prvotní nápad na postavení rozhledny. A jedním dechem dodává, že hned věděl, že v ní bude chtít vybudovat i kovářské muzeum.
Celá stavba vznikla v roce 2011 díky dotaci, kterou si společně s projektem Ladislav Dobeš obstaral. Její středověká podoba občas některé návštěvníky mate. „Lidi mě často chválí za to, jak jsem to tu krásně opravil. Nebo se mě ptají, jestli jsem to zrestituoval,“ říká s úsměvem kovář. Pravdou ale je, že jde o novostavbu, byť s využitím starých kamenů.
Z vyhlídkové plošiny rozhledny Kovářky, na kterou vede rovných padesát schodů, je směrem na severozápad vidět Miličín a vysílač Mezivrata, východním směrem pak hora Blaník a jižním směrem Mladá Vožice. A samozřejmě krásný mix jihočeské a středočeské krajiny.
V interiéru kovářského muzea si pak návštěvníci mohou prohlédnout mnoho nejrůznějších nástrojů, ale i jednoduché nebo složitější kovářské stroje jako vrtačky, brusky či ohýbače železa. A také zvířecí postroje nejen na koně, ale i krávy nebo kozy. Otevírací dobu najdete na webu www.rozhledna-kovarka.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.