Rožmberská hrobka byla uzavřena po smrti posledního potomka rodu Petra Voka. Zahalují ji mnohá tajemství
Rožmberská hrobka je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšebrodském klášteře a Vok I. z Rožmberka ji založil jako rodovou nekropoli.
Od 13. do 17. století zde bylo pohřbeno deset generací jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů, na čtyři desítky osob. Když byl do hrobky uložen k věčnému spánku poslední mužský potomek domu, Petr Vok z Rožmberka, byla hrobka uzavřena. Petr Vok si to prý vymínil, aby nevyšlo najevo, že předtím údajně z krypty vybral drahocennosti svých předků. Hrobku zahalují mnohá další tajemství.
Podle kronikáře Bohuslava Balbína tvoří místo posledního odpočinku Rožmberků obrovský sál, v němž zesnulí členové neleží v rakvích, ale sedí v křeslech kolem velkého stolu, jako by panovali i po smrti.
V novodobých dějinách lidé do hrobky poprvé nahlédli v roce 1902. Rozsáhlejší průzkum proběhl až v roce 2009, kdy miniaturní průzkumná kamera poprvé pronikla do podzemní prostory. Získané záběry však romantické legendy o hrobce vyvrací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.