Ruiny kostela u Kočova na Tachovsku jsou působivým torzem, které filmaři využili jako kulisy pekla

17. březen 2022
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostel sv. Jana Křtitele

Dnes na místě někdejšího nemalého kostela sv. Jana Křtitele u Kočova na Tachovsku najdeme už jen ruinu bez střechy. Pozůstatky svatostánku stojí v místech zaniklé osady Svatý Jan, a pokud se tam vydáte, rozhodně nebudete litovat. Místo má totiž pozoruhodnou atmosféru. Buďte ale opatrní. Zbytky kostela jsou v havarijním stavu a není tedy bezpečné chodit přímo do útrob stavby.

Prvky původního kostela se prolínají s prvky, které zde zanechali filmaři

Roku 2000 se přímo v kostele natáčela pohádka režiséra Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2. Kromě dalších známých osobností si v ní zahrál i zpěvák Karel Gott, kterému, coby Luciferovi, posloužily ruiny kostela jako kulisy pro samotné peklo.

„Kostel byl tehdy využit filmaři celkem účelně. Ruinu vymalovali kombinací převážně červených a černých barev tak, aby to vypadalo strašlivě jako v pekle. I po více jak dvaceti letech zde tyto malby jsou a je možné tu vidět i různé pekelné obličejíky,“ popisuje pracovník Muzea Českého lesa v Tachově Štěpán Čadek.

Kostel v těchto místech stával zřejmě už v 16. století. Byl však zbourán a nahrazen kostelem novým, jehož pozůstatky vidíme dodnes. „Je to poměrně mohutná stavba z let 1728 až 1732. Když začal úřadovat císař Josef II., který se proslavil rušením řádů, kostelů a jiných církevních zařízení, zrušil roku 1784 i tento kostel a stavba dál neměla využití,“ vysvětluje Štěpán Čadek.

Tehdejší majitel panství ale nelenil a do roka od zrušení kostela zde usídlil první poddané. Východně a jižně od kostela tak vzniklo několik chalup. Kolem roku 1830 požádalo pár podnikavců majitele panství o to, aby mohli kostel využít jako továrnu. Nakonec se z něj stala porcelánka, která fungovala přibližně 15 let. Krátce po skončení výroby byla ubourána přední část kostela a použita na stavby v okolí. Od té doby je kostel ruinou.

Spustit audio