Sáhněte po droždí, když špatně spíte nebo jste unavení. Ne jen při pečení

27. září 2023

Čím je užitečná kostka čerstvého droždí? V jednom gramu droždí se nachází miliardy kvasinek, protože je uchováváme v chladu, kde kvasinky nejsou aktivní.

Čerstvé droždí můžete jíst i jen tak, nejlépe rozmíchané ve vodě nebo mléce, obsahuje vitamín B a jeho konzumace prospívá činnosti srdeční a nervové soustavy. Zlepšuje trávení i stav pokožky, vlasů a nehtů.

Sáhněte po něm, když špatně spíte a jste unavení. Droždí oceníte nejen při pečení, ale vyrobit se z něj dá i chutná pomazánka nebo knedlíčky do polévky. 

Účinná je i čistící pleťová maska: kvasnice rozdrolte, rozpusťte v teplé vodě na kaši a na pleti nechte působit 10 minut.

Pozor, čerstvé droždí brzy podléhá plísni, můžete ho tedy zamrazit a vždy zhruba hodinu před použitím nechat v pokojové teplotě rozmrazit. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.