Šárka je jméno pro dívku i pro přírodní park na okraji hlavního města

26. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Šárce jsou lesy převážně listnaté

Na severozápadním okraji Prahy 6 se nachází přírodní park jménem Šárka. Byl vyhlášen v roce 1994 a má rozlohu přes tisíc hektarů. Přístupů do parku je vzhledem k jeho velikosti několik. Stačí se podívat na mapu a vybrat ten, který je pro vás nejvhodnější. Například od zastávky tramvaje (a nově i metra) Nádraží Veleslavín nebo od konečné tramvaje Divoká Šárka.

A po kom je Šárka vlastně pojmenovaná? Některé prameny uvádějí, že její jméno souvisí se známou pověstí o Dívčí válce – tedy s půvabnou Šárkou, která ve zdejších lesích přelstila mladého vladyku Ctirada. Podle jiných zdrojů daly oblasti název hluboké šeré (dříve šaré) lesy.

V areálu parku leží několik pozoruhodných lokalit a chráněných území. Přírodní rezervace Divoká Šárka, přírodní památky Vizerka, Jenerálka, Zlatnice, Nad Mlýnem, Dolní Šárka, Baba a Housle.

Kdysi tu žili pastevci a rolníci, pásly se tu ovce a krávy. Ještě v 19. století bylo území parku téměř bezlesé. Na řadě míst se do 18. století rozkládaly vinice. Dnes je Šárka hojně zalesněná, převládá dub, borovice, modřín a akát.

Zbytky skalních stepí a vřesovišť jsou součástí chráněného území. Potkáte tu buližníkové skály se soutěskami, Šárecký potok, Čertův mlýn a v létě oceníte přírodní koupaliště U Veselíků s průzračně čistou vodou.

V Šárce je mnoho upravených cest vhodných i pro cyklisty. Kdo se unaví, odpočine si na lavičce, koho překvapí déšť, může se schovat v některém z mnoha altánků. Piknikové místo s ohništěm, posezením a zásobou dřeva zase láká k opékání špekáčků. A z nebušické vyhlídky budete mít Prahu jako na dlani.

Jednou ročně se v Šárce koná operní představení pod širým nebem. Letos to bude 6. září Rusalka, ve které zazpívají sólisté opery Národního divadla.

Spustit audio