O pořadu Šedesátka

Šedesátka je hudební pořad, jehož obsah omezuje v názvu odražená 60minutová stopáž, nikoli však žánrové mantinely.

Posluchači zde mají možnost dozvědět se nejen o současném dění na poli populární hudby, ale i připomenout si významné (a třeba i méně známé, leč zajímavé) osobnosti z její historie. Vše zasazeno do příslušného kontextu a s komentářem, který striktně nelpí na faktografických detailech druhého řádu, ale zejména na příběhu, jenž se k danému tématu váže.

Pořadu samozřejmě vládnou hlavně písničky. Od jejich nejjemnějších folkových podob, přes countryové, čistě popové vyjádření, na autenticitě postavených projevech typických pro blues a jazz – až k rockové naléhavosti.

Vedle sebe tu tak mohou mít místo medailony Johnnyho Cashe, Roberta Johnsona, Paula Simona, Leonarda Cohena, Boba Dylana, Syda Barretta, Roberta Planta, Elvise Costella, či Rolling Stones, tak i zamyšlení nad novými alby umělců typu Norah Jones, Jamieho Culluma, Madeleine Peyroux, Marka Lanegana, Alison Krauss, Gillian Welch, Lany Del Rey nebo Lambchop.

Jakkoli Šedesátka nelpí na zeměpisném ukotvení svých hudebních témat a většinou (i vzhledem k poněkud stojaté hladině české populární hudby) hledá objekty svého zájmu za hranicemi, svůj čas zde dostávají i tuzemské ozvuky. Většinou ve formě rozhovorů s muzikanty, jejichž tvorba má potenciál dotknout se širší skupiny posluchačů a přitom si uchovat vlastní interpretační podpis. A tak zde vedle renomovaných „mazáků“ Michaela Kocába, Pavla Bobka, Pavla „Žalmana“ Lohonky, Michala Horáčka, Karla Plíhala, či „přespolního“ Petera Lipy, vyjevili svůj hudební světonázor i zástupci mladší generace typu Dana Bárty, Richarda Krajča či Tomáše Kluse.

Martin Schuster

Pořad je bezpochyby určen lidem,, kteří mají rádi hudbu. Kteří ji berou jako pevnou a příjemnou součást svého života, kteří třeba i jen občas přemýšlí nejen o ní, ale i o těch, co ji tvoří – a ze všeho nejvíc: kteří ji rádi poslouchají. Pro změnu na své si v Šedesátce nepřijdou žánrově striktně nesmlouvaví konzervativci, nebo hnidopichové, očekávající výčty dat, žebříčkových pozic a další skoro až úřednické statistiky. Tenhle pořad není výběrový jukebox pro úzký klub zasvěcenců, ani ozvučená encyklopedie, ale spíš hledání hudebních souvislostí, za nimiž jsou často pozoruhodné lidské osudy, a náladotvorné ochutnávání z různých žánrových krajíců.

Připravuje: Martin Schuster

Historie pořadu:
Pořad se vysílá od roku 2004.

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání

Další pořady

 • Divadlo pro vaše uši

  Ponořte se do hlubin zvukového archivu Českého rozhlasu a vychutnejte si lahůdky v podání legendárních českých herců, komiků a vypravěčů.

 • Na cestě

  Je dávnou specialitou naší malé země, že o víkendech vyrážejí z měst trampové s nabalenými usárnami, teletinami, krosnami či prostě baťohy a směřují do přírody.

 • Slavné dvojice

  Rozhovory Alex Mynářové s osobnostmi, které pojí rodinné, přátelské nebo pracovní vazby.

 • Noční linka

  Čas na vaše příběhy.