O pořadu Šedesátka

Šedesátka je hudební pořad, jehož obsah omezuje v názvu odražená 60minutová stopáž, nikoli však žánrové mantinely.

Posluchači zde mají možnost dozvědět se nejen o současném dění na poli populární hudby, ale i připomenout si významné (a třeba i méně známé, leč zajímavé) osobnosti z její historie. Vše zasazeno do příslušného kontextu a s komentářem, který striktně nelpí na faktografických detailech druhého řádu, ale zejména na příběhu, jenž se k danému tématu váže.

Pořadu samozřejmě vládnou hlavně písničky. Od jejich nejjemnějších folkových podob, přes countryové, čistě popové vyjádření, na autenticitě postavených projevech typických pro blues a jazz – až k rockové naléhavosti.

Vedle sebe tu tak mohou mít místo medailony Johnnyho Cashe, Roberta Johnsona, Paula Simona, Leonarda Cohena, Boba Dylana, Syda Barretta, Roberta Planta, Elvise Costella, či Rolling Stones, tak i zamyšlení nad novými alby umělců typu Norah Jones, Jamieho Culluma, Madeleine Peyroux, Marka Lanegana, Alison Krauss, Gillian Welch, Lany Del Rey nebo Lambchop.

Jakkoli Šedesátka nelpí na zeměpisném ukotvení svých hudebních témat a většinou (i vzhledem k poněkud stojaté hladině české populární hudby) hledá objekty svého zájmu za hranicemi, svůj čas zde dostávají i tuzemské ozvuky. Většinou ve formě rozhovorů s muzikanty, jejichž tvorba má potenciál dotknout se širší skupiny posluchačů a přitom si uchovat vlastní interpretační podpis. A tak zde vedle renomovaných „mazáků“ Michaela Kocába, Pavla Bobka, Pavla „Žalmana“ Lohonky, Michala Horáčka, Karla Plíhala, či „přespolního“ Petera Lipy, vyjevili svůj hudební světonázor i zástupci mladší generace typu Dana Bárty, Richarda Krajča či Tomáše Kluse.

Martin Schuster

Pořad je bezpochyby určen lidem,, kteří mají rádi hudbu. Kteří ji berou jako pevnou a příjemnou součást svého života, kteří třeba i jen občas přemýšlí nejen o ní, ale i o těch, co ji tvoří – a ze všeho nejvíc: kteří ji rádi poslouchají. Pro změnu na své si v Šedesátce nepřijdou žánrově striktně nesmlouvaví konzervativci, nebo hnidopichové, očekávající výčty dat, žebříčkových pozic a další skoro až úřednické statistiky. Tenhle pořad není výběrový jukebox pro úzký klub zasvěcenců, ani ozvučená encyklopedie, ale spíš hledání hudebních souvislostí, za nimiž jsou často pozoruhodné lidské osudy, a náladotvorné ochutnávání z různých žánrových krajíců.

Připravuje: Martin Schuster

Historie pořadu:
Pořad se vysílá od roku 2004.

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.

Kdy se pořad vysílá

Čas vysílání

Další pořady

 • Sousedé

  Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

 • Sedmikrásky na nebi

  Unikátní vzdělávací pořad o krásách naší oblohy.

 • Noc s českými písničkami

  Každou noc hodina hezkých českých, občas i slovenských, melodií.

 • Návraty do minulosti

  Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.