Silvestrovské oslavy vypadaly jinak ve městech a jinak na venkově
Oslavy, jak je známe dnes, mají svůj počátek v 19. století. Všeobecný rozvoj v Evropě dal vzniknout mnohým luxusním restauracím a hotelům. A právě díky podnikavým majitelům se zrodily bujaré oslavy s množstvím jídla, pití a tučnými zisky.
Ve městech se takové oslavy rozšířily velmi rychle. To na venkově vše vypadalo jinak. Připomínal se svatý Silvestr, patron domácího zvířectva a dobré úrody.
Stavení obcházely ometačky, které přály vše dobré a symbolicky ometaly plotny, aby v dalším roce dobře hořely. Dveře do domu se nechávaly otevřené, aby odešlo vše zlé a muselo být uklizeno.
Také dluhy se vracely. Nový rok se zkrátka začínal doslova s čistým stolem. A abych nezapomněla, pro štěstí se jedl ovar s křenem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.