Školním psychologům chybí zajištění do budoucna. Chudší školy na ně potřebují více peněz, říká sociolog Prokop

Největší audioportál na českém internetu

Poslechněte si celý Život k nezaplacení s Danielem Prokopem | Foto: Shutterstock

Vytváříme paralelní systém pro Ukrajince. Těm se životní minimum nezvýší, upozorňuje sociolog Daniel Prokop. V jaké podobě nakonec prošla tzv. superdávka?

Co má přinést novela školského zákona? Školní psychologové, sociální a speciální pedagogové byli doposud placeni z evropských fondů, což příštím rokem skončí. „Dnes těmto profesím můžete nabídnout smlouvu na jeden, dva roky. I kvůli tomu do toho lidé nejdou, protože tam není perspektiva,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop. „Jsou potřeba víc v chudších školách, tam jsou problémy větší. Proto je v zákoně tzv. indexace, která dává chudším školám trošku větší peníze,“ vysvětluje.

U jakých dalších agend stát nadměrně zatěžuje obce administrativou? A jakých změn nakonec doznala superdávka, nově zvaná Dávkou státní sociální pomoci? Poslechněte si celý Život k nezaplacení s Danielem Prokopem, sociologem ze společnosti PAQ Research.

autoři: Jan Pokorný , jkh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.