Spánkový deficit? Pomůže pravidelnost a večer bez obrazovky. Dospávat o víkendu zadělává na potíže
Děti a teenageři v Česku spí stále méně. Poprvé se průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Upozorňuje na to mezinárodní studie IBC, kterou vypracovali experti z Univerzity Palackého v Olomouci a kancelář Světové zdravotnické organizace v Česku. Polovina dětí ve školním věku tak trpí spánkovým deficitem, který se jim nedaří vyrovnávat ani v průběhu víkendu.
„Většinou jdu spát kolem deváté hodiny, někdy i později kolem desáté. Ale ráno vstávám tak kolem šesté, sedmé hodiny,“ popisuje svůj spánkový režim třináctiletá Ema. „Já většinou chodím spát tak v devět, v deset. O víkendu si pospím, vstávám tak v devět,“ dodává čtrnáctiletá Barbora.
Čtěte také
Obě tak v průměru naspí devět i deset hodin denně, což je na české poměry hodně. Výzkum ukázal, že děti ve školním věku spí ve všední dny v průměru jen 7 hodin a 57 minut. Každý druhý tak spí méně, než doporučuje Světová zdravotnická organizace.
O víkendech jsou čísla pozitivnější, děti spí v průměru devět a půl hodiny, popisuje Michal Kalman, hlavní řešitel studie z Univerzity Palackého v Olomouci. „Rázem přes 65 % českých dětí spánkové doporučení splní. Zde se ale potkáváme s fenoménem tzv. sociálního jet lagu, nesouladem mezi přirozenou potřebou a společenskou potřebou,“ upozorňuje Kalman.
Víkendovým dospáváním si zaděláte na úzkosti
Jinými slovy, sociální jet lag je nesoulad v tom, kolik hodin naspím během týdne a kolik hodin o víkendu. Čím větší hodinový rozdíl je, tím je to pro dítě, ale koneckonců i pro dospělé rizikovější.
K čemu je spánek dobrý?
- zlepšuje soustředění
- obnovuje vzpomínky
- zlepšuje motorické dovednosti
- rozvíjí kreativitu
- podporuje celkové zdraví a vitalitu
- zlepšuje obranyschopnost
- ovlivňuje tělesné složení
- podporuje intelekt
- zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť
Zdroj: Akademie Zdravá generace
„Čím větší sociální jet leg je, tím dítě víc trpí nadváhou, obezitou, ale také úzkostnými stavy,“ popisuje Michal Kalman.
Z výsledků studie vyplývá, že víc než polovina českých deváťáků a deváťaček právě tímto sociálním jet legem trpí. Nejčastěji se v noci dívají do mobilu, na televizi nebo do počítače a pak nemůžou dlouho usnout, vysvětluje datový analytik české části celosvětové studie Petr Baďura. „Rozjede se jim mozek, a tím pádem se hůř usíná,“ vysvětluje.
Výzkum proto přichází i s několika doporučeními. Nejzásadnější je se alespoň dvě hodiny před spánkem vyhnout obrazovkám. Důležitá je zároveň pravidelnost, a to jak vstávání, tak uléhání, ale stejně tak časem stravování. Další rady a doporučení můžete najít na webu akademie.zdravagenerace.cz.
Související
-
Agresivita u dětí? Stojí za tím frustrace, online svět i rodičovská výchova, shodují se psychologové
Ve školství rezonují případy z posledních dní, kdy žáci se zbraněmi ohrožovali vyučující či spolužáky. Podle policie u dětí a teenagerů přibylo případů násilné kriminality.
-
Míň spánku, víc stresu? Bez REM fáze to nejde, potvrzuje odbornice a radí, jak usnout
Stále víc mladých lidí a dětí ponocuje. Je to problém? Podle lékařů ano. Upozorňují na to, že ponocování způsobuje nejen zdravotní, ale také sociální potíže.
-
Jak naučit dítě jíst? Postupnými kroky, ochutnání už je vysoká laťka, říká zakladatelka Školy papání
Jídlo na talíři ještě neznamená, že ho dítě musí jíst, radí Jitka Ludvíčková změnit přístup k dětem, které odmítají ochutnávat nové potraviny. Někdy si je potřebují osahat.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Expert: Putin pozval Trumpa do klubu vládců železné ruky. Říká to, co chce americký prezident slyšet
-
Ovečkin je nejlepší střelec v historii NHL, 895. gólem v kariéře překonal slavný Gretzkého rekord
-
Zastavily se dodávky pitné vody i vzdělávací programy. Ukrajina počítá škody po zmrazení USAID
-
Hokejisté Sparty srovnali stav semifinálové série s Brnem. Čtvrtý zápas rozhodla jediná branka Řepíka