Spánkový deficit? Pomůže pravidelnost a večer bez obrazovky. Dospávat o víkendu zadělává na potíže

Největší audioportál na českém internetu

Školák je unavený z domácí výuky | Foto: Profimedia

Často se potkáváme s fenoménem tzv. sociálního jet lagu, nesouladem mezi přirozenou potřebou a společenskou potřebou,“ upozorňuje výzkumník Kalman

Děti a teenageři v Česku spí stále méně. Poprvé se průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Upozorňuje na to mezinárodní studie IBC, kterou vypracovali experti z Univerzity Palackého v Olomouci a kancelář Světové zdravotnické organizace v Česku. Polovina dětí ve školním věku tak trpí spánkovým deficitem, který se jim nedaří vyrovnávat ani v průběhu víkendu.

„Většinou jdu spát kolem deváté hodiny, někdy i později kolem desáté. Ale ráno vstávám tak kolem šesté, sedmé hodiny,“ popisuje svůj spánkový režim třináctiletá Ema. „Já většinou chodím spát tak v devět, v deset. O víkendu si pospím, vstávám tak v devět,“ dodává čtrnáctiletá Barbora.

Čtěte také

Obě tak v průměru naspí devět i deset hodin denně, což je na české poměry hodně. Výzkum ukázal, že děti ve školním věku spí ve všední dny v průměru jen 7 hodin a 57 minut. Každý druhý tak spí méně, než doporučuje Světová zdravotnická organizace.

O víkendech jsou čísla pozitivnější, děti spí v průměru devět a půl hodiny, popisuje Michal Kalman, hlavní řešitel studie z Univerzity Palackého v Olomouci. „Rázem přes 65 % českých dětí spánkové doporučení splní. Zde se ale potkáváme s fenoménem tzv. sociálního jet lagu, nesouladem mezi přirozenou potřebou a společenskou potřebou,“ upozorňuje Kalman.

Víkendovým dospáváním si zaděláte na úzkosti

Jinými slovy, sociální jet lag je nesoulad v tom, kolik hodin naspím během týdne a kolik hodin o víkendu. Čím větší hodinový rozdíl je, tím je to pro dítě, ale koneckonců i pro dospělé rizikovější.

K čemu je spánek dobrý?

  • zlepšuje soustředění
  • obnovuje vzpomínky
  • zlepšuje motorické dovednosti
  • rozvíjí kreativitu
  • podporuje celkové zdraví a vitalitu
  • zlepšuje obranyschopnost
  • ovlivňuje tělesné složení
  • podporuje intelekt
  • zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť

Zdroj: Akademie Zdravá generace

„Čím větší sociální jet leg je, tím dítě víc trpí nadváhou, obezitou, ale také úzkostnými stavy,“ popisuje Michal Kalman.

Z výsledků studie vyplývá, že víc než polovina českých deváťáků a deváťaček právě tímto sociálním jet legem trpí. Nejčastěji se v noci dívají do mobilu, na televizi nebo do počítače a pak nemůžou dlouho usnout, vysvětluje datový analytik české části celosvětové studie Petr Baďura. „Rozjede se jim mozek, a tím pádem se hůř usíná,“ vysvětluje.

Výzkum proto přichází i s několika doporučeními. Nejzásadnější je se alespoň dvě hodiny před spánkem vyhnout obrazovkám. Důležitá je zároveň pravidelnost, a to jak vstávání, tak uléhání, ale stejně tak časem stravování. Další rady a doporučení můžete najít na webu akademie.zdravagenerace.cz.

autoři: Karolína Burdová , jkh

Související