Sportovní komentátor Štěpán Škorpil: na svém kontě mám 4 500 sportovních přenosů

24. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Štěpán Škorpil

Na některé sportovní přenosy vzpomíná Štěpán Škorpil velmi rád, na jiné by raději zapomněl. Luboši Xaverovi Veselému odpověděl na otázku, jestli má sportovní komentátor právo na emoce a zda by uměl komentovat každý sport. Škorpil je známý také tím, že usiloval o to, aby byla v Čechách olympiáda.

Na svém kontě má Štěpán Škorpil 150 sportovních přenosů ročně, celkem už jich je 4 500. Za nezapomenutelný nepovažuje jeden, ale celou sérii:

„Nebyl to jeden přenos, ale hned celá série… Mistrovství světa v atletice v Helsinkách v roce 1983. Byla to tenkrát zajímavá situace. Cyklisté, plavci, vzpěrači i boxeři, ti všichni už měli dávno světové šampionáty, ale atleti to do nekonečna oddalovali. Měli Mistrovství Evropy, Mistrovství Afriky, ale světový šampionát neměli a největší slávu nechávali na olympiádu. A najednou se ukázalo, že o atletiku mají televizní společnosti velký zájem, a tak se v roce 1983 uskutečnil světový šampionát v Helsinkách ve Finsku.

Naše výprava tenkrát získala každý den medaili, byly to celkem čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Dvě zlaté vybojovala Jarmila Kratochvílová, jednu Helena Fibingerová a jednu zlatou Imrich Bugár. Naše země se umístila jako čtvrtá na světě,“ přiblížil Škorpil.

Komentátor a emoce

Štěpán Škorpil si myslí, že sportovní komentátor má právo projevovat emoce a vysvětlil Xaverovi proč:

„Víš, na druhou stranu - zkus si představit sebe, že bys seděl u televizní obrazovky, hraje se MS ve fotbale, Česko hraje finále, dá gól a komentátor suše oznámí, že je to 1:0. Mám rád, když komentátor reaguje srdcem.“

Slovní zásobu může, podle Škorpila, komentátor používat v různých variantách. Jednou dostal za úkol komentovat i pozemní hokej, což ještě nikdy nedělal. Musel se naučit pravidla a přizpůsobit se situaci: „Neexistuje sport, který bych nechtěl nekomentovat, ničemu se nebráním.“

Usiloval o olympiádu v Česku

Sportovní komentátor bojoval za to, aby se olympiáda v Česku konala, ale prý bylo tolik hlasů proti, že dnes už to není na programu dne. Domnívá se, že by to naší krajině přineslo urychlení výstavby obchvatů, dálnic a dalších staveb, které nyní pokulhávají.

Tak alespoň jeho rodinnou dovolenou ukončí malá miniolympiáda. Bude ji trávit na Sázavě ve společnosti manželky a svých vnuček. Pro vnučky má na celý týden přichystaný rozpis. Jsou v něm například služby, kdy kdo bude vařit nebo kolonka historky, kdy budou vnučky dědečkovi vyprávět, co o prázdninách zažily.

Zajímá vás, na jaký sportovní přenos by raději Štěpán Škorpil raději zapomněl, a proč? Poslechněte si celý pořad.

Spustit audio