Stavba, kterou byste na drsném severu nečekali. V Rumburku stojí Loretánská kaple s ambitem

3. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Loretánská kaple s ambitem

V Rumburku stojí překrásně zdobená replika kaple z italského Loreta. Honosná mramorová kaple ukrývá Svatou chýši – chudé obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, které do Loreta ve 13. století nechala přenést z Nazaretu italská šlechtická rodina Angeli.

Od dob baroka se repliky skromné Svaté chýše, obestavěné honosnou kaplí, stavěly na mnoha místech Evropy. Jen v Česku jich je přes padesát a ta v Rumburku na samém severu Čech patří mezi nejkrásnější.

Stavba kaple byla dlouholetým snem Antonína Floriána, knížete z Lichtensteina, který po návštěvě Svaté chýše v Loretu u Ancony zatoužil mít takovou stavbu i na svém panství. Kapli v Loretu dal zaměřit, zakoupil kopii sochy Černé Matky Boží Loretánské a v roce 1704 byla v Rumburku zahájena stavba. Projekt zhotovil slavný vídeňský architekt Johann Lucas Hildebrandt. Za necelé tři roky byla stavba hotová a 15. září 1707 novou kapli vysvětil kapucínský oficiál páter Tobias Hübner. Na vnější výzdobě Lorety se pracovalo další dva roky. Nebyl ale použitý mramor jako v Itálii, kameníci a sochař Franz Biener sáhli po domácím pískovci, což ovšem na kráse výzdoby nic neubírá.

Bienerova dílna vytvořila 36 soch – deset postav Sibyl, deset postav proroků a šestnáct soch Mariiny rodiny, které byly umístěny na střeše kaple. A to nemá žádná jiná Loreta, ani ta původní italská. Mimořádně působivá je i sochařská výzdoba ambitu – jak figury římských vojáků, kteří střeží Ježíše, tak postavy obyvatel Jeruzaléma, které lemují Svaté schody. A ačkoli je mnoho dokladů o práci na celé stavbě, jméno autora těchto dřevěných soch se nedochovalo, ani ho zatím nepodařilo vypátrat.

Sochy v zahradě

Loreta v Rumburku se brzy stala významným poutním místem. A dodnes si tu můžete opakovat příběh Marie, Josefa a Ježíše. Můžete projít ambit s rohovými kaplemi a obdivovat restaurované nástěnné malby s mariánskými motivy a rovněž nedávno restaurovaná zastavení křížové cesty. Nejslavnějším obřadem se znovu stala slavnost Porciunkule – pouť k Panně Marii Andělské.

Rumburská Loreta stále slouží církevním obřadům, ale otvírá se i zvídavým návštěvníkům, a to celoročně. K Loretě se vážou také doprovodné kulturní programy – koncerty, výstavy, noční prohlídky. Na webu vždy najdete aktuální informace.

Spustit audio