Střed Evropy je podle Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě. Označuje ho velký plechový trychtýř

16. březen 2023

Stejně jako Česká republika, má i Evropa hned několik svých geografických středů. Jeden z nich vypočítal známý český génius Jára Cimrman. Nachází se na Vysočině, na jedné zahradě v centru Havlíčkova Brodu. Od roku 2002 ho označuje ho skoro tři a půl metru vysoký trychtýř.

V Sázavské ulici v Havlíčkově Brodě, v zahradě místní notářské kanceláře, je z precizně zastřižených keřů vytvořený malý labyrint. V jeho středu stojí velký plechový trychtýř. Podle informační tabule jde o střed Evropy, vypočítaný samotným Járou Cimrmanem.

Zahrada v Sázavské ulici

„K tomu se váže legenda, kterou kdysi vyprávěl Zdeněk Svěrák,“ říká iniciátor havlíčkobrodské atrakce, notář Ladislav Vondrák. Podle oné legendy hledal Cimrman místo, kam umístit vysílač, protože v té době spolupracoval s Marconim. Potřeboval najít místo v přesném středu Evropy, aby měl signál co největší pokrytí.

„V té době měl v Havlíčkově Brodě svou celovečerní a posléze celoměsíční lásku Kláru K., která byla z bohaté rodiny,“ pokračuje Ladislav Vondrák ve vyprávění cimrmanovské legendy. Cimrman chtěl využít peněz Klářina otce, a tak zahnul mapu na Uralu, aby se střed Evropy dostal právě do Havlíčkova Brodu.

Ručně kreslená mapka středu Evropy

Ve městě jsou v současné době dokonce dva důkazy o existenci středu Evropy. Jeden menší, přenosný skleněný je umístěný na radnici. Druhý stojí od roku 2002 v zahradě u řeky Sázavy. „Ten trychtýř je symbolický. Je vlastně takovým jímačem energie. Dělali ho přátelé kováři,“ říká Ladislav Vondrák a dodává, že havlíčkobrodský střed Evropy se dostal i na mapu cimrmanofikace České republiky.

Spustit audio