Středeční Noční linka: Městské legendy

21. duben 2021

Pověst o příchodu praotce Čecha či legendu o kněžně Libuši známe asi všichni, ale co mýty, pověsti a legendy novějšího data?

Možná jste už zaslechli slovní spojení městská legenda. Pokud ne, pro jeho objasnění je zřejmě nejlepší sáhnout po Wikipedii, která říká, že městská legenda (též současná pověst nebo městský mýtus) je součástí soudobého folkloru. Příběh je předáván ústně nebo prostřednictvím psaných textů či masových komunikačních médií a internetu. Struktura městské legendy je stavěna tak, aby posluchač uvěřil, že příběh je skutečně pravdivý, a jako pravdivý je také předáván dál. Charakter legendy obsahuje humorné, či hororové prvky, často má varovný nebo moralizující charakter či xenofobní podtext. Typickým úvodem takového příběhu je skutečnost, že se tato historka stala vypravěčovu známému, nikdy se však nejedná o vypravěče samotného.

Notoricky známá je třeba pověst o černé sanitce, která jezdí v noci a unáší mladé lidi a děti, ale třeba ze svého okolí znáte i další. Svěříte se s ní dnešní Noční lince s Borkem Kapitančikem? 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.