Tipy na uchování citronové kůry podle Josefa Maršálka

Citronovou kůru používáme pouze z dobře ošetřených citrónů, které předem umyjeme ve vlažné vodě a ještě lépe, když očistíme kartáčkem.

Ostrouháme ji buď na jemném struhadle, nebo na něčem, čemu se říká microplane. Je to malé podlouhlé struhadélko do ruky, které ostrouhá jen tu svrchní žlutou vrstvou, nikoliv tu spodní bílou, která je hořká.

Kůru můžeme sušit na radiátoru, při pokojové teplotě, na pečicím papíru nebo ji můžeme smíchat s cukrem v poměru 1 : 1 a uchovat ve sklenici v ledničce. Můžeme ji samozřejmě i zamrazit.

Citronovou kůru přidáváme všude tam, kde nám chutná – od pečiva, sušenek, krémů přes nejrůznější těsta až po zdobení dezertů. Ale pozor, také se hodí do rajské omáčky.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.