Skvost prvorepublikové architektury. Vila Stiassni v Brně si dodnes zachovává punc luxusu a noblesy
Jednou z významných architektonických památek v Brně je Vila Stiassni. Sídlo prvorepublikových průmyslníků v sobě spojuje puristickými prvky charakteristický exteriér s luxusními vnitřními prostory. Právě tak vilu před téměř sto lety navrhl významný brněnský architekt Ernst Wiesner. Monumentální stavba je zasazena do rozhlehlé zahrady. Díky péči Národního památkového ústavu je mimořádně zachovalou památkou, kterou stojí za to navštívit.
Historie Vily Stiassni se začala psát mezi lety 1927 a 1929. Tehdy ji nechali v brněnských Pisárkách vystavět manželé Alfred a Hermine Stiassni. Rodina židovského textilního továrníka svěřila projekt luxusního sídla architektu Ernstu Wiesnerovi. Rodina Stiassni však vilu obývala pouhých devět let. Roku 1938 uprchla před hrozící okupací do Londýna a poté až do Kalifornie, kde její potomci žijí dodnes.
Ernst Wiesner byl slavný brněnský architekt, mezi jehož významná díla patří například budova krematoria na Ústředním hřbitově, vila Neumark, Haasova vila, ale také někdejší banka Union, ve které dnes sídlí brněnské studio Českého rozhlasu. Právě tato stavba vyniká charakteristickými masivními římsami, střešním světlíkem nebo masivně mřížovanými okny, které lze spatřit i na Vile Stiassni.
Nocoval zde i Fidel Castro
Luxusní sídlo Stiassných zasadil Wiesner netradičně doprostřed rozlehlého pozemku. Budovu tak obklopuje velká zahrada s tenisovým kurtem a bazénem. Vila má na první pohled čisté jednoduché linie. Zcela jinou atmosférou mají vnitřní prostory, které zaujmou svou honosností. Jsou vyzdobeny bohatým dřevěným obložením, mramorovými krbovými římsami, parapety a originálními detaily například v podobě okenních klik. Interiéry jsou vybaveny stylovým historizujícím nábytkem.
Do povědomí lidí se Vila Stiassni zapsala jako vládní. Toto označení získala po druhé světové válce, kdy v ní během osvobozování republiky nocoval tehdejší prezident Edvard Beneš. Vila později sloužila pro ubytovávání významných návštěv Brna, nocovala zde většina našich prezidentů, ale také například kubánský prezident Fidel Castro. Po revoluci byla vila pronajímána k různým oslavám a svatbám.
Od roku 2009 převzal památku Národní památkový ústav, pod jehož správou byl tento architektonický skvost kompletně obnoven. Slavnostního zpřístupnění se veřejnost dočkala 13. prosince 2014. Vilu je možné navštívit celoročně od pátku do pondělí a o vybraných státních svátcích či při mimořádných akcích a výstavách.
Související
-
Volmanova vila v Čelákovicích je klenotem českého pocitového funkcionalismu
Je málo objektů, kde na vás dýchne autentičnost doby a zároveň zapůsobí promyšlenost architektonického skvostu. Přesně to nabízí zrenovovaná Volmanova vila v Čelákovicích.
-
Zenkerova vila v Abertamech je pokladem moderní architektury. Patřila významným továrníkům
Vila Felicitas, známá i jako vila Zenker, stojí v Hornické ulici v Abertamech. Nechala si ji postavit významná rodina, která vlastnila proslulou továrnu na výrobu rukavic.
-
Ve Zlíně můžete navštívit vilu Miroslava Zikmunda. Život světoběžníka v ní připomíná úplně všechno
Zikmundova vila ve Zlíně není uměle vytvořená expozice. Vypráví příběh života inspirativního světoběžníka Miroslava Zikmunda. Připomíná jeho cesty i nezdolného ducha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.