U jihočeského Kadova stojí třicetitunový balvan, kterým pohne i malé dítě
Jméno obce Kadov nedaleko Blatné na jihu Čech se skloňuje v souvislosti s jedním z nejznámějších viklanů v Čechách. Viklan je velký skalní blok nebo kámen, který se pouze malou částí svého povrchu dotýká země. Za viklany se považují útvary odborně označované „in situ“, tedy vzniklé na místě, kde se dnes nacházejí, nikoli balvany přemístěné. Viklany vznikly zvětráváním nebo vymletím horniny ve spodní části útvaru. Ten v Kadově je tvořen magmatickou horninou zvanou granodiorit.
Kadovský viklan, třicet tun těžký oblý kámen ve tvaru čočky, spočívá jen nepatrnou plochou na jiném velkém kameni. Přes svou obrovskou hmotnost, obvod jedenáct metrů a výšku půl druhého metru, se při pouhém doteku ruky dodnes viklá.
Koncem devatenáctého století byl z původního lůžka zvrhnut a až zásluhou několika nadšenců pod vedením Ing. Pavla Pavla pomocí důmyslného systému dřevěných pák a sochorů byl v roce 1983 znovu usazen na své původní místo. Viklan však neznámí vandalové znovu vysunuli z podloží a složité usazení bylo nutné znovu opakovat. Naposledy v roce 2003.
Viklan u Kadova možná upustil čert
Ke kadovskému viklanu se váže i řada pověstí. Nejznámější říká, že v nedaleké vesnici Slatina žili kdysi dva bohatí a ukrutně lakomí sedláci. Každý měl jeden pozemek a mezi nimi probíhala hranice. Jednou se ten lakotnější rozhodl, že hraniční mezník vykope a posune o pár kroků do sousedova. Když ráno druhý sedlák přišel na pole a uviděl, že byl oloupen o kus své půdy, vzal motyku a mezník zakopal o několik kroků do pole souseda, který si tohle začal.
A tak se to opakovalo několikrát, až se nakonec oba lakomci v noci u mezníku střetli. Mlátili se hlava nehlava, až si ten lakotnější zavolal na pomoc čerta. Slíbil mu svou duši za to, že pekelník zasadí mezník do sousedova pole tak pevně, aby se už nikdy nehnul a ještě navíc sousedovo pole poházel velkými balvany.
Čert se zaradoval, jak snadno přijde k dušičce. Začaroval mezník, aby se už nikdy nehnul z místa a rychle letěl do brdských lesů. Tam vylomil kus skály a radostně se vracel do Slatiny. Byl to ale asi čert nešika, protože cestou se mu kámen rozlomil a část dopadla na zem právě u Kadova. Od té doby má Kadov svůj viklan. Čert zbylé kameny rozházel po poli a zmizel. Ráno našli lakotného sedláka, jak ztuhlýma rukama objímá mezník, za který dal čertu svůj život.
Z Blatné byste do Kadova došli po vyznačené turistické trase, kolem viklanu pak vede do nedalekého Vrbna naučná stezka. Jižně od viklanu leží přírodní rezervace Velká Kuš, která se rozprostírá na břehu stejnojmenného rybníka. V Kadově se křižuje několik cyklistických stezek, takže je možné navštívit viklan i na kole. Pešky je možné sem dojít i od železniční zastávky ve Tchořovicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejdřív ukázat občanku. Rusko bude při koupi počítačových her zřejmě požadovat registraci
-
Stát kupuje dálnici jako službu. Ročně splatí přes miliardu, údržba je na nás, přibližuje projekt stavař
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
Slavia nestačila na Anderlecht Brusel a počtvrté v řadě prohrála v Evropské lize