Umělci čerpají inspiraci v domku v Českém Krumlově, kde tvořil malíř Egon Schiele
Rakouský malíř žijící na přelomu 19. a 20. století Egon Schiele často pobýval v Českém Krumlově na jihu Čech, odkud pocházela jeho matka. Vytvořil tam celou řadu známých děl. Nakonec musel ale jihočeské město opustit, protože veřejnost neměla pochopení pro umělcův nevázaný způsob života.
Před odchodem z Krumlova tvořil Schiele v malém zahradním domku ve skalnatém svahu na břehu řeky Vltavy. V létě roku 1911 tam bydlel se svou přítelkyní Wally. Domek se nyní podařilo zrekonstruovat do původní podoby a dnes v něm pobývají na tvůrčích pobytech současní umělci. Mohou ho ale navštívit i turisté.
Zahradní domek v posledních letech chátral. Město Český Krumlov ho nakonec odkoupilo od soukromého majitele a díky dotacím i opravilo. Teď má zahradní domek v nájmu Egon Schiele Art Centrum, které ho v létě zpřístupňuje turistům a v zimě ho propůjčuje umělcům.
Ti mají v domku k dispozici zařízenou garsonku a malý mansardový ateliér. Garsonka je vybavena replikami Schieleho nábytku, včetně jeho 180 centimetrové postele. Turisté si zase mohou v domku posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy nebo prohlédnout práce, které po sobě umělci zanechali.
Díla jsou v jednotném obdélníkovém formátu na dřevěných deskách, stejně jako Schieleho Mrtvá města, olejomalby právě ze zmíněného roku 1911. Návštěvníkům jsou k dispozici i jinak nepřístupné terasy, kde mohou za hezkého počasí posedět a vychutnat si atmosféru místa.
Malíř Egon Schiele se narodil v rakouském Tullnu, z Českého Krumlova pocházela jeho matka. V jihočeském městě tvořil v letech 1910 až 1911, kdy byla jeho partnerkou modelka Wally Neuzilová. Kvůli stížnostem veřejnosti na jeho extravagantní způsob života musel ale město opustit. Odešel do dolnorakouského Neulengbachu, kde ho odsoudili za šíření nemorálních kreseb ke třem dnům vězení. Kromě toho byl vyšetřován kvůli údajnému znásilnění a únosu nezletilé dívky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes 60 ruských tankerů zakotvilo na moři s miliony barelů ropy. Je to důsledek amerických sankcí
-
Vyhlášení CHKO Soutok je tlačeno na sílu. Ve střetu zájmů v žádném případě nejsem, říká senátor Šlachta
-
Ukrajinská armáda přesouvá lidi z letectva k pozemním jednotkám. Týká se to až 5000 vojáků
-
Izraelci ví, že vítězství nad Hamásem není možné. Trump chce dohodu před inaugurací, říká novinářka