Urputné bolesti hlavy, kterým dnes říkáme migréna, trápily i naše předky. Bojovali s nimi třeba vařeným zelím

Trpíte na migrény? Naše babičky s nimi bojovaly různě. Obkládaly si čelo a spánky nakrájenou syrovou bramborou nebo čerstvou okurkou, pily silný čaj z majoránky a vkládaly nohy střídavě do horké a studené vody.

Způsobů, jak se zbavit nekonečné bolesti hlavy, vyzkoušely zkrátka nespočet. Dokonce se říká, že velmi účinné je inhalování páry z vařeného zelí. Stačí k tomu dva litry vody a půl hlávky čerstvého bílého zelí. To se nakrájí na drobné kousky, čtvrt hodiny povaří a potom pod ručníkem inhaluje alespoň 20 minut. Zvláštní recept, že? Ale možná stojí za vyzkoušení.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.