Úterní Noční linka: Máte rádi staré věci?
Jaký je Váš vztah ke starým věcem? Jakou nejstarší věc máte doma? Máte šuplík plný vzpomínek? Nebo krabici pod postelí? Přebíráte jednou za čas své vzpomínky? A je pro Vás těžké je vyhazovat? Nebo patříte k lidem, kterým „staré krámy“ nic neříkají? A jak na Vás působí ještě starší věci – památky v muzeích nebo dávné stavby?
Když se řekne „staré věci,“ většinou vás nejprve napadnou ty neužitečné, zastaralé nebo opotřebované věci, které nepotřebujeme a jejichž hřbitovem se stávají popelnice a skládky. Těm „druhým“ starým věcem, těm cenným, které shromažďujeme v muzeích a obdivujeme je, říkáme starožitnosti a památky. Pak je tady ovšem ještě jedna kategorie starých věcí. V podstatě jsou to bezvýznamné cetky, hračky, fotky, pohledy, upomínkové předměty atd. A stejně si je řada z nás staví na poličky a skladuje ve skříních, šuplících, na půdách a ve sklepech. Nechce se nám je vyhodit, z části proto, že by se mohly ještě hodit, ale častěji proto, že k nim máme určitý vztah.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.