Úterní Noční linka: Máte rádi staré věci?

19. květen 2020

Jaký je Váš vztah ke starým věcem? Jakou nejstarší věc máte doma? Máte šuplík plný vzpomínek? Nebo krabici pod postelí? Přebíráte jednou za čas své vzpomínky? A je pro Vás těžké je vyhazovat? Nebo patříte k lidem, kterým „staré krámy“ nic neříkají? A jak na Vás působí ještě starší věci – památky v muzeích nebo dávné stavby?

Když se řekne „staré věci,“ většinou vás nejprve napadnou ty neužitečné, zastaralé nebo opotřebované věci, které nepotřebujeme a jejichž hřbitovem se stávají popelnice a skládky. Těm „druhým“ starým věcem, těm cenným, které shromažďujeme v muzeích a obdivujeme je, říkáme starožitnosti a památky. Pak je tady ovšem ještě jedna kategorie starých věcí. V podstatě jsou to bezvýznamné cetky, hračky, fotky, pohledy, upomínkové předměty atd. A stejně si je řada z nás staví na poličky a skladuje ve skříních, šuplících, na půdách a ve sklepech. Nechce se nám je vyhodit, z části proto, že by se mohly ještě hodit, ale častěji proto, že k nim máme určitý vztah.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.