Úterní Noční linka: Zažili jste ještě tzv. vojnu jako řemen?

15. červen 2021

Prožili jste ještě základní vojenskou službu? A nebo přímo vojnu jako profesionálové? Jak na ni vzpomínáte? A myslíte si, že dnešním mladým mužům vojna chybí? Nebo to byla pro vás jen ztráta času? A vy, milé posluchačky, měly jste milého na vojně? Jak jste tu dobu zvládly?

Na dnešek připadá Mezinárodní den odpůrců vojenské služby. Sahá zřejmě do daleké historie, ale u nás, v České republice, je v současnosti tento den spíše připomínkou dob, kdy jsme neměli plně profesionální armádu a muži museli nastupovat do vojenské služby povinně. Samozřejmě existovalo určité procento mužů, kteří odmítali nastoupit a řešili to různými způsoby. Důvody k nenastoupení do vojenské služby byly různé, ať už náboženské či morální nebo prostě z vnitřního přesvědčení. Vyhnutí se vojenské službě, nebo lidově dostání "modré knížky" se řešilo nejrůznějšími oklikami u lékařů, aby potvrdili neschopnost vojenské služby. Důvody byly jasné. Nenastoupení základní vojenské služby byl za dob tehdejší ČSSR trestný čin.

Na stranu druhou, když se muži sejdou a začnou vzpomínat, tak právě vzpomínky na vojnu patří k těm nejvíce frekventovaným. A nejen muži. Je řada žen, které zvládly tvrdý výcvik a na dobu, prožitou v uniformě, vzpomínají častokrát dokonce velmi rády. Například profesní kariéru u armády spojují se schopností zvládnout tvrdé podmínky, nevzdávat se a nebrečet, když se něco nepovede a hlavně jim pro život častokrát zůstala pevná přátelství.

Frantisek Svaricek|Dobry vecer p.Zorko a posl.N.L.Tak ja musim rict ze pan SVANDRLIK mel trochu pravdu v Cernych Baronech,protoze ja jsem slouzil v podobnem vojsku jak on to popisoval.Treba moment kdyz ten vojak mel tu devcicu v kasarnach,tak to byl aji muj pripad,ale u me slo o moji pani,kterou jsem propasoval pod jeviste pres noc.Ja jsem prodelal poddustojnickou skolu a potom jsem byl stabnim pisarem,tak ze jsem mel prehled o posudcich vojaku,nebyly tam zadni svatousci.Nekteri se tam podridili voj.rezimu a nekteri delali problemy i na vojne.Byly tam i mimoradne udalosti,kde slo o zdravi.Ja jsem narukoval v r.1961-1963,taky jsem zazil Kub.Dnesnim klukum vojna zchazi.Jeste jedno vsechny zdravi Frantisek ze Zidlochovic.
...mail 1..|Dobrý večer,...já jsem asi z jiné doby a jsem i za to ráda, byť dnešní doba asi není o moc lepší, zní to divně, ale z mého pohledu vojenská služba nebyla co se týká "šrámů" na mužích dobrá. Mnoho z nich nemá pozitivní zážitky,....já vaší linku poslouchám už pár let a to podotýkám, je mi 33 let a ráda se dozvídám různé zážitky,...i když nesdílím nadšení z minulé doby, tak i tak tomu rozumím. Krásný večer. Elen
Petr|Krásný večer Zorinko... Můj příběh z Vojny je na celou knížku, kdyby na to přišlo. Jako kuchař na letišti jsem toho zažil dost a dost. Je rozhodně na co vzpomínat, na skvěle kamarády, které mám do dnes a pokoru vůči druhým a věcem, které se stali a člověk je nemohl ovlivnit. Rozhodně mi to dalo spoustu do života. Přeji všem, aby žili život rádi, pak je na co vzpomínat. Možná je to i v člověku touha po dobrodružství, a těšit se na to co ještě zažijí. Moc dobře vím, že každý měl vojnu úplně jinou, jako i má svůj život. Byl to skvělý rok života. Všechny co to zažili v tom dobrém slova smyslu zdravím. Taky všechny z Náměště nad Oslavou 1996.Tak dobrou noc. Petr z Ostravy
Jaroslav Otýpka|Dobrý večer paní Ježková. Byl jsem na vojně 2 roky a myslím, že dnešním mladým mužům dost chybí. Mám dva syny, kteří již na vojnu nemuseli, což je škoda. Aspoň rok by byl vhodný. Naučili by se více samostatností, měli by větší úctu k rodičům atd. Ono totiž nejde vše tzv.vygooglovat....Neni pro vojáka větší odměna,jako když dostane opušťák a může jet domů na dva dny za rodinou,za kamarádama a krásnýma holkama, protože ty zvlášť na vojně dost chybí. Všem přeji klidnou noc

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.