V klášterní zahradě v Broumově najdete kuželník, vodárnu i památný dub
Když se před necelými deseti lety otevřela veřejnosti zahrada, která původně sloužila řeholníkům Broumovského kláštera, zvykli si sem lidé chodit na procházky a relaxovat. Tehdy za sebou měla jen nejnutnější údržbu. Po dvouleté rozsáhlé revitalizaci teď nabízí nové možnosti odpočinku a setkávání lidí.
Zahradě zůstal její původní ráz, tedy otevřenost a přirozenost. Minimum záhonů, zato různá zákoutí, terasy a také fontána. Celé historické jádro Broumova se nachází na skále, a tak se tu prý mniši nejdřív dost nadřeli, než terén srovnali do současné podoby. Výsledkem je ale kouzelné místo s výhledem do okolní krajiny.
Řeholníci areál kláštera opouštět nesměli, a tak byla zahrada jediným místem jejich odpočinku. Zároveň ale sloužila i jako zásobárna klášterní kuchyně díky zeleninovým a bylinkovým záhonům.
V zahradě je i několik drobných staveb, které po revitalizaci našly nové využití. Dřevěný altán sloužil nejspíš k sušení bylin, dnes v něm můžete posedět. Malebným zahradním domkem se skleníkem můžete projít do dalšího „patra“ zahrady. Zděný dům u vchodu prý sloužil k ubytování zaměstnanců kuchyně. V klasicistní budově uprostřed zahrady bydlíval zahradník, dnes se v něm pravidelně konají výstavy.
Památný dub vyl vysazen na památku sňatku Františka Josefa I.
V rohu zahrady se nachází opravený kuželník, který také sloužíval mnichům. Vodárenská věž zásobovala vodou celý klášter. A snad největší proměny se dočkal veliký dřevník. Dříve fungoval jako sklad pro obrovské zásoby dřeva, jediného topiva pro celý klášter. Dnes je v něm společenský sál pro 300 lidí.
Dominantou celé zahrady je památný strom. Císařský dub byl prý vysazen na památku sňatku Františka Josefa I. s Alžbětou Bavorskou neboli císařovnou Sisi. Ne snad, že by se tu někdy procházela, ale břevnovský opat měl významné postavení a účastnil se proto mnohých vladařských obřadů. Záznamy o tom však nikde nejsou, a tak příběh spojený s vysazením dubu může být jen legendou.
Každopádně je místní dub nejstarším stromem v zahradě, starým nejméně 200 let. Před dvěma lety ho však zasáhl blesk, který mu v kmeni zanechal mohutnou rýhu. Strom naštěstí zásah přežil.
Zahrada Broumovského kláštera v Královéhradeckém kraji je otevřena každý den. Často se využívá k nejrůznějším kulturním, společenským i vzdělávacím akcím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lidovecká změna? Tou nejsem já ani Výborný, Čunek by ale byl návratem o 15 let zpátky, říká Jurečka
-
ONLINE: Ruská armáda sestavuje prapor z vojáků z KLDR. Může jich být až 3000, tvrdí Kyjev
-
Hurikány Helene a Milton neušetřily ani kostely. Jeden z nejstarších z nich je v obci Madeira Beach
-
Analytik: Jednání s Ruskem? Putin chce před volbami v USA dosáhnout co nejvíce vojenských výsledků