V Muzeu myslivců a pytláků v Babicích uvidíte i přes osm tisíc let staré jelení parohy
V Babicích na Slovácku ve Zlínském kraji stával prázdný dům. Obec pro něj chtěla najít nové využití, a tak ho dala k dispozici místním myslivcům. Ti v něm vybudovali klubovnu a také učebnu pro mladé zájemce o myslivost. A kromě toho se rozhodli založit tam i pozoruhodné Muzeum myslivců a pytláků.
Babičtí myslivci neměli místo, kde by se scházeli. Obec jim proto poskytla prázdný dům, kde by mohli mít klubovnu a místo pro setkávání mysliveckého potěru. To se povedlo a za klubovnou vznikla ještě fořtovna s původním nábytkem a vybavením.
Fořtovna bývala kancelář vedoucího hajných. Místnost je autenticky zařízená. Nejcennějším kouskem je dřevěná skříň na zbraně z roku 1830. Muzeu ji věnoval historik a muzeolog Jiří Severin. Dalším exponátem je klasický fořtovský stůl, který stával v hájovně na Buchlově. Starý je asi 45 let. Na zdi pak visí komoda, která sloužila jako výstavní prostor. A nesmí chybět ani praščák, tedy otoman, na kterém si fořt mohl zdřímnout.
Vedle klubovny myslivců je také učebna, kde se schází děti se zájmem o myslivost. Kamarádi babických myslivců, spisovatel Jiří Jilík a historik Jiří Severin, souběžně pomáhali vyřídit dotace. To se povedlo a mohlo se začít s úplně novou přístavbou, ve které vzniklo Muzeum myslivců a pytláků.
Živá zvířata jakou součást expozice
V humnech za muzeem byly zřízeny voliéry pro různé druhy bažantů a holubů. Návštěvníci tak mohou obdivovat například zlatého bažanta, který vypadá jako krásně vybarvený papoušek. Dalším druhem je bažant obojkový, který se k nám dostal ve 14. století ze střední Číny. Dalším pěkným kouskem je bažant stříbrný. A nechybí ani bažant obecný a jeden z nejpěknějších druhů bažant královský. Kromě toho jsou u muzea vysazené staré odrůdy ovocných stromů, například jabloně jaderničky, kožušky, renety nebo panenské.
Otevřeno je v Muzeu myslivců a pytláků v Babicích od dubna do září vždy o víkendu. Návštěvu lze domluvit předem u správce muzea Josefa Vranky na telefonním čísle 777 766 964.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.