V mysliveckém kroužku se děti učí poznávat les a pomáhat zvěři. Znalosti pak prokazují v soutěžích
Okresní myslivecký spolek Jihlava má pod svými křídly i kroužek dětí z Dušejova a okolí. Říkají si Vlčata a Jeleni a myslivost berou opravdu vážně. Vyznají se ve stopách, pomáhají zvěři a vyhrávají soutěže.
„Já jsem to navrhla myslivcům, že by mohli pro děti udělat nějaký kroužek, a oni to na mě převeleli,“ říká s úsměvem Monika Vyskočilová, která Vlčata a Jeleny vede už šest let. Kroužek má patnáct členů, chlapců i děvčat. „Chodíme do přírody, povídáme si o zvěři, o ptácích, o rostlinách taky,“ říká vedoucí kroužku. Děti jezdí i na výlety, například do záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou, kde si dokonce adoptovaly dvě zvířata. „Děti se na to skládají,“ dodává Monika Vyskočilová.
„Taťka je myslivec, strejda je myslivec,“ říkají dva chlapci. Myslivost v rodině ale není v kroužku pravidlem. „Ve škole mi to přišlo na listině kroužků a napadlo mě, že by to mohlo být hezký,“ říká další chlapec, který do kroužku chodí od jeho počátků. Všechny děti se shodují v tom, že mají rády přírodu. „Hledáme třeba stopy a poznáváme podle nich zvířata,“ říká další člen kroužku, který má dokonce svůj krmelec a rád by se stal opravdovým myslivcem. „Poznám stopy prasete, srnce a zajíce,“ přidává se děvčátko, které chodí teprve do druhé třídy.
Děti dostávají v mysliveckém kroužku i domácí úkoly. „Popis rysa a k tomu mají pár kvízových otázek,“ říká Monika Vyskočilová s tím, že se tak připravují na soutěž Zlatá srnčí trofej. „Nějaký test musíte vyplnit o myslivosti a pak je tam poznávací stezka,“ upřesňuje člen kroužku.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.