Paprika nemá lusk a meloun je bobule. Znáte správné zahradnické výrazy?
Jakkoli se nám to může zdát divné, v této terminologii se často chybuje. Rostliny zásadně pěstujeme, králíky chováme, to se snad už povedlo vymýtit.
Směšování pojmů pěstovat a chovat je už snad dnes jasné. I když občas ještě slyšíme, že někdo pěstuje králíky nebo slepice, tak tedy ne – zvířata nepěstujeme, ale chováme. Někdy i v náruči.
Další omyl nebo nepřesnost je v termínu semeník a plod. Semeník je část květu, ale ve chvíli, kdy po oplození vznikne plod, už to není semeník, ale právě plod se semeny.
Vaříte doma nebo si v restauraci dáváte plněné paprikové lusky? „Správně botanicky jsou to bobule,“ říká s úsměvem ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně-Libverdě Libor Kunte. Takže v libverdské školní jídelně se paprikového lusku nedočkáte.
A když už jsme u těch bobulí – každý si představí třeba angrešt, ale málokdo ví, že i plod melounu je bobule, tedy dužnatý nepukavý plod.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.