V nitru naší nejvyšší hory Sněžky se ukrývá bývalý rudný důl. Projít si ho můžete s průvodcem
Že je Sněžka naše nejvyšší hora, ví úplně každý. Ale že je uvnitř hory ukryto největší krkonošské důlní dílo s několika štolami, ví málokdo. Do útrob Sněžky se můžete vydat z Obřího dolu spolu s průvodcem, na turistickou trasu ve zpřístupněné části dolu Kovárna.
Trasa je dlouhá sedm kilometrů a během dvouhodinové prohlídky sestoupáte až do padesátimetrové hloubky. Překvapí vás, jak velké prostory zde horníci jednoduchými nástroji při těžbě železa, arzenu a mědi zanechali. Během několika posledních let profesionální speleologové ze skupiny Albeřice vyčistili hlavní vytěžený důl.
Prvními osadníky Pece pod Sněžkou byli horníci. Do Obřího dolu přišli už v roce 1511 a během dalších 450 let v masivu Sněžky vyrazili stovky metrů chodeb. Původní chodby byly pravděpodobně „přetěženy“ a v 50. letech 20. století už zde probíhal jen průzkum.
Zpřístupnění tak velké části bývalého dolu a sestupy do hloubky po původních žebřících je také nejspíš evropský unikát. Plastové schéma dolu názorně ukazuje jeho nejzajímavější části. V útrobách Sněžky je ale i několik dalších starých dolů.
Horníci tu měli práci dost těžkou, úzkými chodbičkami dopravovali vytěženou rudu, nejdříve v ručních neckách. Vystoupat museli po speciálním žebříku, vlastně spíš po kládě se zářezy. Větší množství kamene a rudy už dopravovali po rumpálu a později po kolejnicích pomocí vozíků.
Při sestupu mohou návštěvníci vidět největší staré krkonošské dobývky, vytesané nádrže s vodou, zatopená hloubení, skalní žebra a pilíře, unikátní geologické struktury i zbytky rudy. Na závěr pak vstoupí do novodobé chodby s důlní technikou zanechanou zde v roce 1959.
Ve štole je stálá teplota okolo 7stupňů Celsia, a tak je při letní návštěvě třeba pamatovat na teplejší oblečení. V zimě zase zdejší stabilní teplotu využívají různí živočichové. Například tu přezimují netopýři a různý hmyz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nešlo o protivládní demonstraci, říká Dernerová. Sama je v zastupitelstvech za STAN a ODS a nezávislé
-
‚Není to žádný luxus ani radost.‘ Podle Macrona je důchodová reforma nutná, Francouzi demonstrují
-
Část Čechů věří, že se jich klimatická krize nedotkne. Naše peněženky ji ale pocítí, říká sociolog
-
Švédsko schválilo zákon, který zemi umožňuje členství v NATO. Pro byla drtivá většina poslanců