V raném dětství se Josef Lada zranil a oslepl na pravé oko. Projevilo se to na jeho plochém kresebném stylu

22. květen 2024

Kdo by neznal filmovou pohádku Hrátky s čertem, která vypadá jako oživlá pohádková knížka Josefa Lady. Tento český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a spisovatel se narodil v prosinci 1887 v Hrusicích u Prahy.

V raném dětství se zranil a oslepl na pravé oko, což se projevilo na jeho charakteristickém plochém kresebném stylu. Studia na Umělecko-průmyslové škole v Praze sice nedokončil, přesto se malováním začal živit.

Ilustroval například román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Dalšími jeho významnými díly jsou například Bubáci a hastrmani nebo vyprávění O kocouru Mikešovi či Chytré kmotře lišce, ze kterých vznikly i animované filmy.

Josef Lada

Známé jsou i jeho obrazy na motivy ročních období a dětských radovánek, ve kterých se vracel do rodných Hrusic. Lada se věnoval také divadelní scénografii a byl i průkopníkem českého komiksu. Jeho Šprýmovné a Nezbedné komiksy byly souhrnem jadrných, sarkastických a černých vtipů, které zveřejňoval v časopise Humoristické listy.

Josef Lada zemřel v prosinci 1957 v Praze v 70 letech. Jsou po něm pojmenovány nejen ulice, ale i asteroid.

Spustit audio