V Třemešné ve Slezsku poznáte Duši stromů. Malou obec zdobí krásné dřevěné sochy

19. březen 2022
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy První socha, Poutník, symbolicky střeží nádraží úzkorozchodné železnice v Třemešné

Když byste se rozhlédli po malé vesničce jménem Třemešná ve Slezsku, objevili byste Otevřená srdce, Plameny vášně, Naději českého národa, ale i Hastrmana, Medvěda či Poutníka. To všechno jsou dřevěné sochy, které návštěvníky provázejí naučnou stezkou nazvanou Člověk, dřevo a neživá příroda a Duše stromů. Celkem jde o 18 uměleckých děl, která vznikla z místního dřeva, z lip.

Staré lípy, které sázeli ještě původní němečtí obyvatelé podél cest a u svých domů, už nutně potřebovaly údržbu. U některých ale dělníkům trochu ujela ruka, provedli necitlivý řez a stromy začaly hnít či vysychat. Jiné lípy zase musely ustoupit plánované výsadbě nové zeleně. Co teď se dřevem? Na obecním úřadě dostali krásný nápad: uděláme Třemešnou o něco hezčí, nabídneme turistům zajímavost a zároveň využijeme krásné zdravé dřevo. A tak vznikla Naučná stezka Člověk, dřevo a neživá příroda a Duše stromů.

Třemešnou ve Slezsku zná každý milovník železnic. Je to totiž nástupní stanice úzkorozchodné kolejové dráhy vedoucí do Osoblahy. Davy turistů tudy sice proudí, ale přijedou jen autem k nádraží, nasednou do vlaku a odjedou. A ani cestou zpátky se nezastaví v této pozoruhodné sudetské vesničce.

Teď je ale postava Poutníka, který stojí poblíž nádražní budovy, upozorní na to, že by se rozhodně ještě chvíli měli zdržet a projít se fantazijním světem dřevěných soch. Plánek, kudy se vydat, najdou hned u Medvěda. Tahle socha totiž stráží Kulturní dům. V jeho patře je informační centrum, kde jsou k dostání všechny potřebné informace.

Z dalších postav je pak na stezce Hastrman, svatý Florián před hasičskou zbrojnicí, svatá Barbora poblíž hřbitova či svatý Antonín. Při procházce ale najdete i umělecká díla, která provokují fantazii už jen svým názvem – Duše stromů, Otevřená srdce, V plamenech vášně či Naděje českého národa.

Autorem všech soch je řezbář a sochař Jaroslav Pecháček z Hanušovic. Jeho výrazný podpis na všech sochách, dvě spojená A, prozradí umělecký pseudonym, pod kterým tvoří – Abakuk. Do Třemešné svým dílem vnesl nejen kus umění, ale také exotiky. U místní školy totiž usadil dva symboly vzdálených Velikonočních ostrovů – sochy MOAI.

Naučná stezka Člověk, dřevo a neživá příroda a Duše stromů v Třemešné ve Slezsku je přístupná celoročně, bez omezení. A pokud budou mít v informačním centru zavřeno, nevadí, u jedné ze skupinek soch je umístěna naučná tabule a z ní zjistíte, kudy vaše procházka za uměním povede.

Spustit audio