V zimě můžete jako výživnou pleťovou masku použít to, co používáte běžně v kuchyni
Zima kráse nesvědčí, to je známá věc. Dnes máme nepřeberné množství krémů a masek a stačí si jen vybrat. V dřívějších dobách ale ženy tyto možnosti neměly a využívaly produkty čistě přírodní, které našly doma.
Nejčastěji to byla vajíčka, tvaroh, mléko, med či kvasnice a nebály se použít ani zeleninu a ovoce. Dokonce to, co my dnes považujeme za odpad, dokázaly ony skvěle využít. Takovou parádní zimní pleťovou masku si vyrobily třeba ze slupek od vařených brambor, lžíce tvarohu a lžičky medu.
Další oblíbená byla ze žloutku, oleje a kvasnic. Pokud chtěly ochránit rty před zimním popraskáním, mazaly je medem nebo včelím voskem. A když potřebovaly před mrazem ochránit celé tělo i obličej, používaly nesolené škvařené vepřové sádlo. A samozřejmě vyráběly domácí mastičky, ale o těch zase někdy jindy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.