Valdštejnskou lodžii u Jičína obestírá tajemství. Baroknímu areálu se říká Místo zapomenutých snů
V Královéhradeckém kraji se můžete setkat s památkou opředenou tajemstvím. Našli byste ji ve velkoryse pojatém barokním areálu Valdštejnských staveb v Sedličkách u Jičína. Na místě, kterému se v novodobé historii přezdívá Místo zapomenutých snů.
Z Jičína vede do Sedliček dva kilometry dlouhá čtyřřadá lipová alej až k dřevěné bráně Čestného dvora Valdštejnské lodžie. Je to unikátní raně barokní památka, kterou nechal vévoda Albrecht z Valdštejna vystavět po italském vzoru. Pozoruhodná je hlavně mohutnými arkádami s velkolepou terasou.
Areál lodžie, nebo spíše letohrádku či sally tereny, a spolu s ním netradiční lipové stromořadí představují součást rozsáhlé Valdštejnovy barokně komponované krajiny v Českém ráji mezi Jičínem a Valdicemi.
Na stavbě se podíleli architekti Andrea Spezza a Nicollo Sebregondi v letech 1627 až 1632. Kromě letohrádku bylo součástí areálu hospodářské a obslužné zázemí v podobě čestného dvora a zahrada s oborou. V lodžii se šlechtická společnost měla bavit, naslouchat hudbě a zároveň vnímat průhledy do okolní rozsáhlé parkové kompozice s vzácnými rostlinami, s kašnou, vodní plochou a grottou (umělou jeskyní).
Valdštejnský areál měl být pýchou komponované krajiny, ale předčasná násilná vévodova smrt v Chebu zastavila dokončení okázalého snu. Dodnes tak památku obestírá tajemství a nezodpovězené otázky, které souvisejí s původním významem a posláním stavby. Proto je zároveň Místem zapomenutých snů. A s tím koresponduje i její současné využívání.
Letohrádek s mimořádnou atmosférou
Při návštěvě barokního areálu v Sedličkách nečekejte klasickou prohlídku úhledných prostor s obrazy, vycpanými zvířaty a dobovým nábytkem a vzorově upravený park s umetenými cestičkami. O to víc vás překvapí atmosféra místa a jeho mimořádnost.
V horním parteru zahrady, které se říká Libosad, se pozdravíte s poustevníkem, který činí pokání v grottě. O něco níž se projdete květnatou loukou a štěpnicí směrem k Valdštejnské oboře. V ní pak můžete s pomocí hledačky (questu) objevit tajné místo. Ve sklepení pod letohrádkem si užijete tajemnou rébusovou hru na motivy Albrechta z Valdštejna.
Areál s interaktivní expozicí je v otevírací době volně přístupný i bez průvodce. I když na druhou stranu, se zdejšími netradičními průvodci je poznávání nevšedním zážitkem. Do Libosadu a dalších částí původního parku, stejně jako na terasu lodžie se dostanete kdykoliv.
Oživení historické památky zprostředkovává v posledních letech neobvyklými cestami nezisková organizace Valdštejnské imaginárium. Vzniklo tak kulturně-komunitní centrum s živým uměním a s originálními rodinnými hravými a tvůrčími příležitostmi po celý rok.
Valdštejnská lodžie je výjimečná i sama o sobě. Přinejmenším ve střední Evropě neexistuje žádná podobná samostatně stojící památka. Přitom je pro turisty snadno dostupná. Z Jičína se dá k baroknímu areálu přijít pěšky příjemnou, zhruba dvacetiminutovou procházkou lipovým stromořadím. Stejně tak je tato cesta vhodná pro cyklisty. Dá se tam ale přijet i autem a zaparkovat za lodžií a Libosadem u železniční zastávky Valdice. Kromě vlakového se nabízí i autobusové spojení. I tato zastávka je jen pár desítek metrů od vstupu do Čestného dvora.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.