Ve Svinné mají extrémně pohodlnou rozhlednu. Zejména pro ty, kteří se bojí výšek
Svinná je malá osada, část města Česká Třebová v Pardubickém kraji. Nachází se blízko Němčic a leží v malebném údolí. Pokud se ale vydáte na kopec u hřbitova, čeká vás odtamtud pěkný výhled. A právě ten inspiroval místního obyvatele Františka Umu, který nad osadou postavil podhlednu.
„Orlické hory jsou tady za lesem, Sněžka je za kopcem a Králický Sněžník, ten taky nevidíme,“ směje se František Uma, který má rozhodně smysl pro recesi. I tak ale podhledna nabízí hezký výhled. Na Žďárské vrchy, Železné hory, Litomyšlsko, Vysokomýtsko i na siluetu Kunětické hory.
Podhlednu najdete na rozcestí žluté a zelené turistické trasy, které vedou do České Třebové, na Kozlov nebo do Litomyšle. František Uma ji vykopal v zemi a její stěny obložil kameny. Dole „na vyhlídce“, do které sestoupíte po šesti schodech, je umístěna panoramatická fotografie. Šipky označují jednak jednotlivé vrcholy kopců a hor, které uvidíte, ale i ty, co zastiňují špičky stromů nebo blízký horizont.
„Podhlednu jsem postavil proto, že v poslední době vzniklo hodně rozhleden. Přišli jsme na to s přáteli jen tak z hecu, při zimním táboření v Beskydech,“ vysvětluje František Uma. „Mám dva kamarády, jeden je chromý na kolena a druhý se bojí výšek. Tak jsem si řekl, že postavím rozhlednu, která bude vyhovovat akrofobikům, tedy lidem, kteří se bojí výšek.“
Jak dokládají zápisy v návštěvní knize, o raritu ve Svinné je mezi turisty velký zájem, Podle Františka Umy ji ročně navštíví stovky lidí. „Podhlednu jsem postavil bez dotací Evropské unie,“ říká pyšně a s úsměvem stavitel. „Podpořila nás ale českotřebovská radnice, která zaplatila výrobu tří informačních tabulí. Jedna, která přibližuje historii Svinné, stojí dole ve vesnici, druhá je u kapličky. Na třetí, která stojí tady u podhledny, si návštěvníci mohou přečíst recesistický text. Vypráví o tom, že právě tudy prošel praotec Čech se svou družinou.“
Stejně jako text o praotci Čechovi je úsměvný i návštěvní řád podhledny: „Provozní doba podhledny je od pondělí 00:01 do neděle do 24:00 hodin. Sanitární den bude prováděn mezi jednotlivými návštěvami podhledny. Občerstvení otevřeno 24 hodin denně. Na výběr je pouze pitná voda z vodovodního kohoutku za hřbitovní zdí. Za nepříznivého počasí v případě deště je možné použít děravé gumáky a v případě sněhu lopatu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.