Viklanu u Rybničné se říká Dominik. Dříve ho dokázal rozkývat i silnější poryv větru
Zajímavý skalní útvar stojí na samém okraji smrkového lesa, zhruba jeden kilometr severovýchodně od vsi Rybničná v Karlovarském kraji. Jde o obří viklan, kterému se říká Dominik. Už v 18. století bylo toto místo oblíbeným cílem procházek. Bývala tu i výletní restaurace a nedaleko stával mlýn. Ani jedna ze staveb už dnes nestojí, zbyly z nich jen rozvaliny.
Obří balvan váží více než 27 tun, měří 3,5 metru na délku, 1,5 metru na šířku a 2 metry na výšku. Vznikl zvětráváním žuly a působením přírodních živlů. Na jeho vrcholu se nachází neobvyklá prohlubeň, která může připomínat skalní mísu. Proto se o místu často hovořilo jako o pohanském obětišti.
K viklanu se váží také legendy a pověsti o soudní moci. Jeho kývání prý rozhodovalo o vině či nevině obžalovaných v mnoha soudních procesech. Podle historických záznamů byl totiž v minulosti mnohem méně stabilní a viklal se už při silnějších poryvech větru. Kámen lze ale citelně rozhýbat i dnes. Kromě síly je k tomu zapotřebí stát na správném místě.
Do kamene jsou vyryté dva letopočty: 1776 a 1796 a také nápis Dominic. Kromě nich se postupně v kameni začaly objevovat další nápisy a rytiny od neukázněných turistů. Viklan je přitom od roku 1979 chráněnou přírodní památkou.
Viklan Dominik ale není jediným důvodem, proč si do těchto míst udělat výlet. Budete-li se pozorně dívat, můžete tu objevit další přírodní unikát. V okolí viklanu se vyskytuje vzácný motýl hnědásek chrastavcový, který v celé Evropě žije jen na několika málo lokalitách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka