Víte, jak se dělají zmrzlinové kornouty?

Stejně jako chléb se i zmrzlinové kornouty pečou z těsta. V případě kornoutů je ale tekuté. Všechno začíná v přípravně těsta, protože dobrá směs zaručuje kvalitní výsledek.

Základními surovinami, které se posléze smíchají v turbomixéru, jsou mouka, voda, tuk, emulgátor, sušené žloutky a někdy cukr. V Brandýse nad Labem pracují se dvěma recepturami – s cukrem a bez. Sladké se používají na průmyslovou zmrzlinu nebo v luxusnější variantě putují do cukráren, z těsta bez cukru se dělají lité kornouty na kopečkovou nebo točenou.

Výrobní linka vyprodukuje až 8 tisíc kornoutů za hodinu, proto musí mít neustálý přísun těsta. Některé linky se plní vozíkem, k jiným je přivedeno potrubí chlazené vodou. Ve výrobě je pořádné horko, teplota se pohybuje okolo 30 stupňů. Vzduchotechnika zajišťuje, aby tady neměli víc než 35 stupňů.

Tvarování kornoutů

Z hlediska tvarování existují dvě možnosti. Těsto, které přichází k výrobní lince, se nastříkne do pečící plotny – to je těsto, které obsahuje minimálně 35 % cukru. Zahřátím hmoty dojde ke zkaramelizování. Upečená oplatka je následně ve tvarovacím zařízení skroužena do kornoutu potřebné velikosti. Kornouty se vychladí, aby nebyly znehodnoceny (například zapařením). Po opuštění chladícího dopravníku se balí do krabic.

A druhá možnost? Do stroje na lité kornouty (bez cukru) je vložena pečící forma s jedinečným tvarem. Z ní vypadne kornout stejný, jako je tvar formy. Litý kornout je ten nejobyčejnější, který známe už léta.

Kornouty mohou mít různé průměry. Do toho klasického o průměrů 48 milimetrů se bezpečně vejdou dva kopečky zmrzliny. Jako první v republice tady začali vyrábět kornouty s tzv. hygienickým návlekem, což zní divně, ale pro zákazníky je to příjemné. V praxi to znamená, že na kornout, který sníte, vám předtím nikdo jiný nesáhne.

Oplatky pro ruskou zmrzlinu

Na dalším stroji se vyrábějí ploché vafle. Řežou se do rozměrů dle přání zákazníka, který mezi ně vkládá „ruskou“ zmrzlinu. U nás a na Slovensku se ročně zkonzumuje asi 20 milionů kousků oblíbené pochoutky. To znamená 40 milionů kousků oplatek. V Brandýse nad Labem vyrábějí tři čtvrtiny celkového množství.

Stroj na výrobu plochých vaflí

Dělají tu i obaly na průmyslovou zmrzlinu. Role s kašírovaným materiálem se vloží do vysekávacích zařízení, které vyříznou jednotlivé segmenty. Ty jdou do skružovacího zařízení, kde vznikne obal na zmrzlinu. Takových kornoutů vyrobí asi 800 milionů ročně. Spotřeba průmyslově vyrobených zmrzlinových kornoutů v Evropě je 3,5 miliardy kusů za rok.

První zmrzlinový kornoutek

V případě vzniku vůbec prvního zmrzlinového kornoutku jsou zásadní dva roky. V roce 1903 si italský přistěhovalec Marcioni nechal v Americe patentoval první kornout. A v roce 1904 došly prodejci zmrzliny na výstavě v Louisianě papírové mističky na zmrzlinu. Vedle u stánku s dortovými korpusy kolega z jednoho vykroužil kornout. A bylo to.