Vojenská šatlava v areálu bývalých kasáren v Jihlavě sloužila až do osmdesátých let
Jihlava, dnes krajské město Vysočiny, bývala slavným posádkovým městem. A žádná kasárna, ani v osmnáctém, ani ve dvacátém století se neobešla bez vězení. Vojsko v Jihlavě mimo jiné sídlilo i v areálu bývalého jezuitského kláštera a patřil mu také přilehlý kostel Povýšení sv. Kříže. Dnes se do někdejší vojenské šatlavy mohou podívat turisté v rámci komentovaných prohlídek.
Na dvoře bývalých Velkých kasáren, který teď slouží jako hlídané parkoviště, stojí oprýskaný domek. Od roku 1895 byl vojenskou šatlavou. Trestaní vojáci se tam střídali až do roku 1991. „Když v roce 1773 zrušili řád jezuitů, tak celý areál kláštera získala celé vojenská správa,“ zahajuje komentovanou prohlídku průvodce městské organizace Brána Jihlavy Marek Skřivánek. Dnes je budova šatlavy v soukromých rukou a slouží zatím jako příležitostné skladiště.
„Cel bylo celkem čtrnáct, z toho deset pro jednoho vězně, jedna cela byla pro šest vězňů,“ říká průvodce s tím, že další sloužily důstojníkům. Zajímavé je, že podle dochovaných plánů se dispozice šatlavy za posledních sto let příliš nezměnila. I dnes může návštěvník projít chodbou, ze které vedou dveře do jednotlivých cel. Dveře jsou dřevěné s malým kulatým průhledem. V jedné z cel zůstalo dodnes i dřevěné lůžko.
Průvodce často získává další informace přímo od účastníků prohlídek. „Pozdě jsem se vrátil z opušťáku a pak jsem nepozdravil majora Vika,“ říká pamětník a ukazuje na celu, kterou obýval v roce 1973. Vzpomíná také na to, jak každé ráno stávali na chodbě kvůli přepočítání. „Jak holubi na výstavě,“ směje se.
Vojsko ale v areálu bývalého jezuitského kláštera sídlilo už od druhé poloviny osmnáctého století. Marku Skřivánkovi se podařilo ve vojenském ústředním archivu objevit listinu, podle které bývala starší šatlava v sakristii přilehlého kostela Povýšení sv. Kříže. Ten ostatně také patřil armádě. Až do roku 2011 byla mezi hlavní lodí kostela a presbytářem zeď a dobové fotografie ukazují, že tam bylo i vestavěné patro.
Prohlídku je možné objednat zde
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.