Všem škarohlídům bych přála dvacet minut na dětské onkologii, říká Vendula Svobodová Pizingerová

9. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vendula Pizingerová

Vendula Pizingerová byla druhou manželkou hudebního skladatele Karla Svobody. Po něm jí, podle jejích slov, zůstal syn Jakub a vlídnost, jedna z důležitých vlastností legendárního skladatele. Xaverovi prozradila, za jakých okolností se seznámila s Karlem Gottem i to, který muzikál Karla Svobody má nejraději. Za nejdůležitější považuje svoji práci v Nadačním fondu Kapka naděje, který založila a řídí.

Kdysi dávno šla Vendula Pizingerová na jednu z prvních schůzek s Karlem Svobodou, když tu jí na ulici zastavilo auto, ve kterém seděl František Janeček a Karel Gott. Nabídli jí odvoz, ale vůbec netušili, že ji vezou na rande s jejich společným kamarádem. Později se s Karlem Gottem setkávala pravidelně, jak u nich doma ve studiu, tak při koncertech, který pořádá Kapka naděje. A co si o Karlu Gottovi myslí? „Je to všeobjímající člověk, který každému podá ruku a je velice družný,“ říká Pizingerová.

Ještě, že tě lásko mám – písnička pro všechny zamilované

Písničku „Ještě, že tě lásko mám“ dostala Vendula Pizingerová od Karla Svobody jako dárek za to, že pro něho, společně s přáteli, připravila slavnostní koncert k 65. narozeninám. Písničku svěřil Karel Svoboda Petru Kolářovi. Jaký by měl být obsah písničky, to vysvětlil skladateli Petru Šiškovi, který text zveršoval. „Dodnes je to píseň pro všechny zamilované,“ vzpomíná s úsměvem Pizingerová. A její rada pro manželky úspěšných a slavných mužů je: „Držet se v pozadí a zařídit si potají svůj soukromý život.“

Nadační fond Kapka naděje

Nadační fond Kapka naděje vznikl po smrti dcery manželů Svobodových, která zemřela na leukémii. Paní Vendula je jeho zakladatelkou i prezidentkou. V současné době fond sponzoruje 45 nemocnic po celé republice. Díky tomu Vendula Pizingerová hodně cestuje a poznává naši vlast. Fond Kapka naděje nerozdává hotovost, ale kupuje pro nemocnice přístroje a zařízení, která potřebují pro zlepšení kvality práce. Za dobu své existence prošlo fondem přes 200 miliónů korun. Za velký úspěch považuje paní Vendula zřízení transplantační jednotky v pražském Motole. V současné době kupují přístroj pro IKEM, který bude sloužit k přepravě lidského srdce, v daném přístroji vydrží až osm hodin.

A co by přála všem Vendula Pizingerová všem škarohlídům? „Přála bych všem těm lidem strávit dvacet minut na dětské onkologii a stačilo by to.“

Zajímá vás, jaký muzikál Karla Svobody má Vendula Pizingerová nejraději? Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio