Z nové naučné stezky u jihočeské Volyně budete mít Šumavu jak na dlani

30. říjen 2017
Od kaple Anděla Strážce je Volyně jako na dlani

Jihočeské městečko Volyně má 3 000 obyvatel. A ať do něj vjedete z kterékoliv strany, pokaždé záhy natrefíte na ceduli se sloganem Brána Šumavy. Hned za Volyní se totiž zvedají výrazné kopce, samotné městečko bylo postaveno na strmém svahu.

Pokud se vydáte na nově vybudovaný vycházkový okruh nazvaný Naučná stezka Stanislava Laciny, budete muset nejdříve zvládnout prudký krpál s převýšením 80 metrů. Po jeho zdolání se před vámi ale otevřou čarokrásné výhledy směrem k bavorské hranici i do vnitrozemí.

Volyňský vrchní soudní rada Stanislav Lacina patřil k předním propagátorům turistiky na Šumavě. Neúnavný chodec a značkař se v roce 1924 stal předsedou Klubu československých turistů ve Volyni a za jeho éry klub vyznačil všechny důležité turistické stezky v kraji, od Stožce až po Roklan.

Zároveň Stanislav Lacina objížděl kraj i republiku s přednáškou o krásách pohraničních hvozdů, kterou doprovázel promítáním vlastnoručně kolorovaných diapozitivů. Volyňské muzeum dokonce před nedávnem vydalo text této přednášky a fotografie knižně pod titulem Krásy Šumavy. Současná naučná stezka Stanislava Laciny vede nedaleko domu, který aktivní turista obýval až do své smrti v roce 1955.

Stezka Stanislava Laciny začíná u volyňského nádraží a vede zhruba dva kilometry za město. Není úplně přehledně značena a v některých místech se jinak pohodlná cesta změní v pěšinu na louce nebo po rozoraném poli. Na druhou stranu na trase nechybí poutavé informační panely a množství laviček.

Spustit audio
  • Tipy na výlet