Za motáním hlavy může stát zhoršený sluch nebo zrak. Typické jsou rotační závratě
S přibývajícím věkem se zhoršuje nejen zrak a sluch, ale i rovnováha. Nad 75 let trpí nějakou formou motání hlavy až 45 procent lidí.
„Ucho je vnitřním orgánem pro vnímání rovnováhy a jeho porucha se projevuje třeba závratí. Pokud je to oboustranná porucha, tak i poruchou stability. Stejné symptomy mohou být ale i neurologického rázu nebo při zhoršení zraku,“ vysvětluje primář Martin Chovanec.
„Pokud se tedy kombinuje závrať se zhoršeným sluchem a tinnitem (pískání v uchu), nasvědčuje to problémům s vnitřním uchem. Typicky jsou to rotační závratě, jako když jsme na kolotoči. Zhoršuje se to i při zavření očí,“ přibližuje primář.
Na oddělení ORL mají i raritní případy. „Jsou lidé, kteří mají nekompletní kostní uzávěr ucha. Tito lidé slyší pohyby očí i páteře nebo pohyby střev. Ostatní na ně koukají jak na blázny. Oni mají neuvěřitelně funkční sluch a nadprahové slyšení.“
Motání hlavy, kdy se všechno točí a nemá určený směr, je z řady příčin:
- Výkyvy krevního tlaku
- Výkyvy hladiny cukru v krvi
- Psychogenní příčina
- Intoxikace například alkoholem, ale i některými léky
- Ztráta sluchu, problém s rovnováhou
- Oční problémy
- Blokády krční páteře
Pokud jsou závratě po prudkém postavení ráno z postele, většinou souvisí s výkyvem tlaku. Stačí chvíli sedět a tlak se vyrovná. „U diabetiků může motání způsobit hypoglykemie, kdy klesne cukr. Je potřeba, aby se pečlivě měřili a případně si nechali upravit dávky inzulínu,“ říká Kateřina Cajthamlová a dodává: „Také dávky léků na krevní tlak je třeba upravovat podle ledvinné funkce, protože tělo se léty mění.“
„Velmi časté, ale nikoli nebezpečné, jsou psychogenní závratě, kdy se například bojíme jít po průhledných schodech, kdy je pod námi hloubka. Týká se to až 30 procent lidí. To bývá z úzkosti.“
Pokud je ale závrať výrazná a musíte se něčeho chytit, je potřeba zajít na vyšetření. Za silným motáním může stát i nádor nebo mrtvice.
Co vědět, když jdete k lékaři se závratí
- Jak dlouho to trvá a zda se to opakuje
- Jestli to bylo závislé na poloze
- Jestli se závrať zhoršila při zavření očí, nebo naopak pominula
- Zda při otevření očí nedošlo například k dvojitému vidění
- Zda se nám nezhoršil zrak
- Jestli došlo až ke ztrátě vědomí
- Jestli to bylo při chůzi do schodů nebo ze schodů
- Jestli se závrat zhoršuje chladem
- Kolik jsme toho vypili
- Zda jsme nezměnili léky
- Zda jsme při tom zbledli nebo se zpotili
Co je to ortostatická závrať? Rovnováhu může narušit i vyšší hladina cholesterolu, poruchy srdečního rytmu nebo následky covidu. Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.
Příštím tématem budou účinky slunce a jak nás slunce může potrápit. Dotazy do vysílání můžete posílat předem přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.