Zapomenuté poklady znovu ožívají díky regionálnímu sběrateli Tomáši Leichtovi

2. květen 2024

Krušnohorské dřevěné hračky bývaly fenoménem. Do dnešních dnů se jich ale příliš nedochovalo. Chtěl by to změnit Tomáš Leicht z Lokte. Snaží se vytvořit kolekci nejstarších hraček z Krušných hor pro nově vznikající muzeum v Královském Poříčí. Zabývá se ale také užitným umění a sbírá vše, co souvisí s regionem.

„Sběratelství máme v rodině poměrně dlouho. Dovedl mě k tomu nevlastní děda, který sbíral bankovky. Začínal jsem sbírat bankovní platidla česká a postupně se to ve mně utvářelo až do dnešní doby. Pak jsem začal sbírat pohlednice regionů,“ vzpomíná na začátky Tomáš Leicht.

Pochází z Lokte, ale blízko má také ke Královskému Poříčí, kde by chtěl vybudovat muzeum. „Chtěli bychom vybudovat muzeum, ve kterém budeme zatím bydlet, než se opraví další objekt. Opravujeme krásný statek, jehož první zmínka je z 15. století, za podpory Karlovarského kraje a ministerstva kultury,“ prozradil sběratel.

A jaké nejkurióznější a nejoblíbenější předměty zahrnuje jeho sbírka? „Mám asi první minci, nebo žeton, kterou jsem si koupil za první ušetřené peníze v šesti letech, to je taková největší kuriozita. Jak člověk dozrává, má nové informace a zkušenosti, tak má rád postupem času různé autory. Miluju autora Waltra Ditze, chodovského malíře, který žil dlouhá léta v Lokti, získal jsem teď od něj krásný obraz.“

Co všechno tvoří sbírku Tomáše Leichta, kde předměty můžete vidět a co chystá? I to uslyšíte v rozhovoru!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.