Zelený ráj u centra Prahy. Univerzitní botanická zahrada Na Slupi vítá i veřejnost

30. červen 2021

V roce 1775 byla v Praze na Smíchově založena univerzitní botanická zahrada. O půlstoletí později už v ní pěstovali téměř 13 000 druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin. Opakovaně je ale ničily záplavy, a tak se zahrada přesunula. Na pozemku Společnosti pro zvelebování zahrad podporované knížetem Rohanem se otevřela v roce 1898.

Nedaleko Karlova náměstí v ulici Na Slupi se zahrada usídlila společně s novými botanickými ústavy české i německé univerzity. Sbírky rostlin ze Smíchova mezi ně byly rozděleny rovným dílem. Zahrada převzala i sbírky ze skleníků výše zmíněné společnosti. Část z nich se dochovala dodnes.

Při náletu 14. února 1945 byly poškozeny a později strženy skleníky německé univerzity. Po osvobození převzala obě části zahrady jako celek Univerzita Karlova. „Dnes má Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze rozlohu tři a půl hektaru,“ popisuje Tomáš Procházka, kurátor skleníkových expozic a specialista přes sukulentní rostliny.

Kaktusy i unikátní jinan

V zahradě si můžete prohlédnout a také se projít exteriéry. Ve sklenících objevíte stálou expozici tropů a suchých subtropů (sbírku kaktusů a sukulentů). Sbírka rostlin z vlhkých subtropů se v létě stěhuje ven. Na slunci se vyhřívá rozdělená podle světadílů, ze kterých rostliny pocházejí. Zimní byt má ve velkém studeném skleníku.

Ve skleníku s expozicí kaktusů a sukulentů

Ve venkovní expozici je k vidění například unikátní exemplář jinanu dvoulaločného. Je to někdejší obří bonsaj, jejíž stáří se odhaduje na přibližně 130 let. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904 a udržovaná po celých předchozích víc než 100 let. Obdivovat můžete také sbírku jehličnanů, růží, vilínů nebo dubů, asijské a americké květeny či užitkových rostlin.

Skleníky i venkovní expozice jsou otevřené denně po celý rok. Vstup do exteriérů je zdarma, vstupné do skleníků je - jak se říká „za hubičku“. V zahradě pořádají i množství výstav a komentované prohlídky.

Spustit audio