Zřícenina hradu Blansko na Ústecku vzkvétá. Spolek na jeho záchranu vybudoval i dvě vyhlídky

Na hrad Blansko nás zavedl Josef Novotný ze Spolku pro záchranu hradu Blansko
Hrad Blansko poblíž Ústí nad Labem připomínal před pár lety zámek Šípkové Růženky. Zřícenina hradu byla zarostlá křovím a náletovými dřevinami. V tu dobu vznikl Spolek pro záchranu hradu Blansko. Jeho členové odstranili porosty, díky čemuž se otevřel krásný kruhový pohled na České středohoří.
Na tefritovém kopci nad Ústím nad Labem-Ryjicemi se nacházejí zbytky kdysi mocného gotického hradu. Jeho český název je Blansko, německý název byl Blankenstein. Vznikl na přelomu 14. a 15. století a využíván byl zhruba dvě stě let. Po většinu té doby byl svým významem a mocí majitelů srovnatelný třeba s dnes mnohem známějším nedalekým hradem Střekovem.
Zakladatelem hradu byl jeden z nejmocnějších českých středověkých rodů – páni z Vartenberka. Ti ovládali velkou část severních Čech a hrad Blansko jim sloužil nejen jako sídlo, ale i jako vojenská základna v bojích proti husitům i pro jejich výpady za hranice Saska a Lužice. Dalšími majiteli hradu byli čeští králové Václav IV. nebo Zikmund Lucemburský. Mezi jeho držiteli byl i mocný rod Wettinů, míšeňských markrabat a pozdějších saských vévodů. I poslední zde sídlící majitelé hradu v 16. století pocházeli ze Saska. Jednalo se o bohatý a silně rozvětvený rod rytířů z Bünau.
Sídlo panství se postupně přesunulo do Krásného Března a hrad Blansko se časem stal zříceninou. Většího zájmu se dočkal až na začátku 20. století. Byl upraven německým horským spolkem pro turistické účely.
Dnes se o hrad stará Spolek pro záchranu hradu Blansko. Turisty na něm čekají nejen obvodové hradby, ale především dvě vyhlídková místa. Z jižní novodobé plošiny je výhled na České středohoří a údolí Labe. Ze severní vyhlídky na zbytku středověké věže jsou vidět Krušné hory a Tiské stěny. Kruhový výhled z Blanska nabízí pohled i na mnoho hradů – Kostomlaty, Oltářík, Pannu nebo Kalich.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.