Bečovská botanická zahrada je zapomenutý klenot krajinářské architektury. Říká se jí druhé Průhonice
Město Bečov nad Teplou na Karlovarsku je známé především díky zdejšímu hradnímu a zámeckému komplexu a také druhé nejvýznamnější české šperkařské památce – relikviáři sv. Maura. Za prohlídku tam ale stojí více míst. Minout byste rozhodně neměli místní botanickou zahradu.
Bečovská botanická zahrada byla založena v roce 1918. Vznikla jako společné dílo vévody Jindřicha Beaufort-Spontina a zahradníka Jana Kodítka. Ti se při vytváření zahrady inspirovali u vévodova tchána, hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy, který byl zakladatelem Průhonického parku, odkud také pochází některé z rostlin. Proto se bečovské zahradě říká „druhé Průhonice“.
Slibný rozvoj zahrady zastavila druhá světová válka. Po ní musela rodina Beaufortů odejít ze zámku. Republiku opouštěli s povozem a několika kufry a už se nikdy nevrátili. O zahradu se nikdo nestaral, postupem času zarůstala a pustla, některé vzácné dřeviny uhynuly, cesty byly zasypány, rybník vypuštěn a altány zdemolovány. Původní skleníková část byla zbourána a následně zastavěná průmyslových areálem.
V roce 2005 se bečovskou zahradu rozhodli vzkřísit místní dobrovolníci ze základní organizace ČSOP Berkut. Začali s obnovou naprosto zdevastovaného a zapomenutého kulturního dědictví. Veškeré práce probíhaly v prvních letech na dobrovolné bázi a zdarma. Vykácely se náletové dřeviny, a protože terén zahrady je velmi náročný, bez použití těžké techniky se vše dělalo ručně.
Dnes je přibližně devítihektarová botanická zahrada je jednou z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. I když je zaměřená především na skalničky a trvalky, najdete v ní i široké spektrum dalších rostlin domácích i cizokrajných rostlin. S jejich rozklíčováním vám pomohou jednotlivá stanoviště, na která narazíte na prohlídkové trase. Dochovaly se také některé cenné dřeviny. Tou nejvzácnější je korkovník amurský, který v roce 2006 obdržel celorepublikový titul „Strom hrdina“. Najdete tu i původní ovocný sad.
Mezi další oblíbené atrakce zahrady patří projížďka na lodičkách po Korunním rybníku, ve kterém se můžete dokonce vykoupat nebo pozorovat lekníny a kapry obřích rozměrů. Najdete tu také skály s první českou bioferratou a více jak čtyřiceti druhy lišejníků. Děti zase ocení environmentální hřiště s řadou dřevěných hracích prvků. Areál je návštěvníkům přístupný od dubna do listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.