Poblíž Kouřimi stojí pozoruhodný Lechův kámen. Svůj lid k němu možná přivedl bratr praotce Čecha

5. únor 2025

Okolí města Kouřimi ve Středočeském kraji je mimořádné svou dávnou historií, která se tu díky úrodné půdě odvíjela už pět tisíc let před naším letopočtem. V těsné blízkosti se nacházelo jedno z nejrozlehlejších opevněných míst od pravěku až do raného středověku. Hradiště Stará Kouřim. Pod jeho zachovalými valy leží legendami opředený Lechův kámen. Pro bájného Lecha byl možná znamením, aby se tu se svou družinou usadil.

Návrší tvoří rulový blok, který se na jedné straně postupně svažuje směrem k dnešní Kouřimi. V těchto místech bylo hradiště chráněno třemi valy, které jsou v terénu dodnes patrné.

Naprosto magicky v tomto prostoru působí samostatně stojící solitér, obrovský rulový balvan známý jako Lechův kámen. Nelze se divit, že je opředený legendami. Dlouho se mu říkalo pouze Velký balvan nebo Velký kámen. Název Lechův kámen pochází zřejmě z 19. století a je odvozený od bájného knížete Lecha, bratra praotce Čecha.

Podle legendy se Lech se svou družinou oddělil a vyrazil od Řípu dál na východ. Z místa, kde se usadí, měl dát bratrovi znamení ohněm a kouřem, který by byl z Řípu viditelný. Lech tak údajně učinil a od těch dob se místo, které si vybral, nazývá Kouřim. Lech a jeho lidé ale prý nedlouho po Čechově smrti Kouřim opustili, odešli na východ a usadili se v Polsku.

Zajímavý kámen byl možná pro bájného Lecha znamením, aby se tu svou družinou usídlil

Geografický střed Evropy

Ačkoliv důvodem pro založení hradiště byla především mimořádně úrodná půda, samotný Lechův kámen působí natolik magicky, že mohl rovněž sehrát roli. Z jeho plochého návrší je krásný výhled do okolí. Rulový blok je asi tři metry vysoký, jeho obvod je přibližně třicet metrů. Má ostré kolmé stěny a nepravidelný půdorys. Na každé straně má rula jiné zabarvení. V jeho blízkosti má člověk pocit, jako by z něj šla zvláštní přírodní síla.

To všechno ještě navíc umocňuje fakt, že se pouhých tři sta metrů od Lechova kamene nachází průsečík 15. poledníku a 50. rovnoběžky, tedy bod, ke kterému se u nás udávají časy východu a západu Slunce, Měsíce i dalších nebeských těles. Tento průsečík se někdy označuje za astronomický nebo dokonce geografický střed Evropy.

Lechův kámen má z každé strany zcela jiný tvar

V těsné blízkosti Lechova kamene je pro turisty připravená otáčivá lavička, ze které si podle nastavení mohou vychutnat pohled na nádherné historické město Kouřim nebo na pozůstatky tří valů dávného slovanského hradiště Stará Kouřim. A přitom si užívat blízkost tohoto legendami opředeného rulového solitéru i geografického středu Evropy i naší země.

Spustit audio