Bývalá úvozová stezka pískovcovými skalami v Brništi se proměnila v uměleckou galerii

4. duben 2022

Bývalá zanedbaná vozová cesta mezi skalami, kudy jezdili naši předci na horní pole v Brništi nedaleko České Lípy na severu Čech, se změnila ve skalní stezku propojenou s uměleckou galerií. Čeští a němečtí umělci tu do pískovcových skal vytesali desítku soch a vytvořili několik dalších objektů z živých i neživých materiálů

Landart je umělecký směr ve světě známý od 60. let minulého století. K nám dorazil až v letech 90. a poslední dobou zažívá velký boom. Spočívá v tom, že umělec se inspiruje prostředím a k tvorbě využívá materiály, které v tom prostředí najde, případně si je odněkud přinese. Z nich pak tvoří různé objekty, které dané místo, v případě Brniště skalní stezku, zajímavě doplní.

První sochou vytesanou do pískovce, kterou návštěvníci stezky uvidí, je Panenka Marie. A dá se říct, že až symbolicky stezka končí obnovenou skalní kapličkou z roku 1810. Mezi tím na vás ze skály vykoukne několik trollů různých velikostí, Duch lesa, dvě Cesty časem, svatý Hubert, Strážce, Král Jiří bojující s drakem nebo Myslivcův sen. Tak se jmenuje silueta ženy, o které se prý zdá myslivcům při dřímotě na posedu. Návštěvnici projdou Bránou snů, Sněním či kolem Tance Faunů a vzpomínek na minulost.

Stezka, která vznikla díky Podralskému nadačnímu fondu za podpory Libereckého kraje a Evropského fondu pro regionální rozvoj, je asi kilometr dlouhá. Pokud se do Brniště vydáte autem, zaparkujte u Ekocentra a stezka vás dovede zase zpátky na parkoviště. Tvoření ve skalách by mělo pokračovat i v dalších letech. Neberte stezku ale jako inspiraci pro vlastní tvorbu, na většině pískovcových skal je jakékoliv rytí přísně zakázáno. Zvláště v chráněných územích, třeba v Českém ráji.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...