Chloubou Brodku u Přerova je unikátní zvonkohra. Pochází z místní věhlasné zvonařské dílny
Brodek u Přerova v Olomouckém kraji proslavila tamní rodinná zvonařská dílna po celém světě. Navštívili ji všichni naši polistopadoví prezidenti a do městyse kvůli ní míří i turisté. Velkým lákadlem a atrakcí se pro ně před dvaceti lety stala i unikátní zvonkohra, která je druhá největší v Česku.
Josef a Laetitia Dytrychovi založili zvonařskou dílnu v roce 1950. Řemeslně i umělecky neobvykle náročné řemeslo dokázali zvládnout a dovést na zcela mimořádnou úroveň jen vlastním úsilím a samostudiem. Když po patnácti letech tvůrčí práce zakladatel Josef Dytrych náhle zemřel, v započaté práci pokračovala jeho žena. Brodecká dílna tehdy odlévala stovky umělecky ztvárněných zvonů, které v kostelích chyběly po válečných rekvizicích.
V 80. letech minulého století převzala firmu pokračovatelka rodu, dcera Marie Tomášková Dytrychová. Vybudovala nové dílenské prostory a roční produkce tehdy dosahovala přibližně patnáct set zvonů nejrůznějších velikostí, které dnes zní po celém světě. V současné době je brodecká zvonařská dílna v rukou třetí generace žen, vnučky Leticie Vránové Dytrychové. Mimochodem, žena ve vedení zvonařské dílny je prý světovou raritou.
Brodecká zvonkohra je skvost
Zvonařské řemeslo zasahuje do mnoha oborů. Každý zvonař musí být dobrý matematik, fyzik, slévač, modelář, výtvarník a cizelér. A musí ovládat i hudební teorii. Není pochyb o tom, že brodečtí zvonaři zvládají svoji práci na výbornou. Jejich zvony je slyšet třeba v japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském městě, kanadském Vancouveru, v Austrálii a samozřejmě i po celé Evropě. Většina produkce ovšem stále nachází odbytiště v České republice a na Slovensku.
Dalším vrcholem zvonařského řemesla jsou zvonkohry. Ty z Brodku se nacházejí v Praze, Brně, Olomouci a v dalších městech. A také přímo v sídle rodinné firmy. Zvonkohra zdobí park v prostranství u kostela. Vůbec poprvé se rozezněla na přelomu tisíciletí.
Zvony jsou zavěšené na kovové konstrukci, která má sama o sobě tvar zvonu, a je jich na ní celkem dvaadvacet. Zahrát umí nejen světské nebo lidové melodie, ale třeba i písničku od Beatles. Zvonkohra v Brodku u Přerova je volně přístupná. Pokud budete chtít nahlédnout do tajů zvonařského řemesla, můžete si prostřednictvím kontaktů uvedených na webových stránkách firmy domluvit i prohlídku zvonařské dílny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.