Chuťově dokonalý rýžový nákyp se švestkami a ořechy upekla Jana Černá z Ústí nad Orlicí
Vylepšený rýžový nákyp podle své maminky upekla Jana Černá ve své kuchyni v Ústí nad Orlicí. Do nákypu dala nejen švestky, ale také pokrájené vlašské ořechy. Před dopečením ho zakryla sněhovou čepicí a při podávání přelila švestkovým rozvarem. Dokonalé.
- Na středně velký pekáč
- 300 g rýže
- 1125 ml mléka
- 100 g cukru
- 1 vanilkový cukr
- 80 g másla
- Na žloutkový krém:
- 90 g másla
- 60 g cukru
- 1 vanilkový cukr
- 4 žloutky
- Na dokončení:
- 4 bílky
- špetka soli
- kůra z půlky citronu
- 1 kg švestek
- ½ vanilkového cukru
- 1 hrst pokrájených vlašských ořechů
- 1 lžička mleté skořice
- máslo na vymazání
- Na sněhovou čepici:
- 4 bílky
- 1 lžíce cukru
- Na přeliv:
- 150 ml šťávy ze švestek
- 1 vanilkový cukr
- 1 hřebíček
- 2 pecičky badyánu
- kousek celé skořice
- 1 lžička povidel
- 1 lžička rumu
Postup
Připravíme si hrnec, ve kterém budeme vařit rýžovou kaši. Nasypeme do něj rýži, přidáme cukr, vanilkový cukr a máslo. Vše zalijeme mlékem, dáme na plotnu a vaříme za občasného míchání na mírném plamenu minimálně 1 hodinu. Mléko se musí téměř všechno vsáknout do rýže. Vytvoří se nám hebká máslovitá rýžová kaše.
Připravíme si žloutkový krém. V míse ušleháme cukr s vanilkovým cukrem, povoleným máslem a 4 žloutky. Musí vzniknout hladká žloutková pěna.
Pěnu vmícháme do vychladlé rýžové kaše. Přidáme kůru z půlky citronu a opatrně vmícháme sníh ušlehaný ze čtyř bílků se špetkou soli.
Polovinu ochucené rýžové kaše vlijeme do máslem vymazaného pekáče. Na to vyskládáme vypeckované a přepůlené švestky řeznou plochou vzhůru. Klademe je hodně těsně vedle sebe, jako bychom pekli koláč.
Švestky posypeme vanilkovým cukrem, rozdrcenými vlašskými ořechy a mletou skořicí. Zalijeme zbytkem ochucené rýžové kaše.
Pečeme při 180 °C asi 45 minut do zlatavé barvy na okrajích.
Během pečení vyšleháme sníh ze 4 bílků s troškou soli a lžící cukru. Ušlehaným sněhem naplníme cukrářský sáček a pomocí zdobičky jím ozdobíme vršek upečeného rýžového nákypu.
Takto ozdobený nákyp vložíme zpět do trouby a zapečeme při 180 °C do zlatavé barvy na vršku sněhové čepice. Trvá to asi 5 minut.
Rýžový nákyp můžeme při podávání přelít rozvarem ze švestkové šťávy. Do rendlíku nalijeme asi 150 ml švestkové šťávy. Přidáme hřebíček, badyán a skořici. Vše přivedeme k varu a část šťávy odvaříme, aby vzniknul hustší sirup.
Potom koření vyndáme, přidáme 1 lžičku švestkových povidel a rozvaříme ji. Na závěr lehce provaříme v rozvaru 1 lžičku rumu.
Jana Černá
Nákyp dělávala už její maminka. Vařila ho svým dětem a paní Černá ho teď připravuje svému vnukovi. Recept vylepšila o ořechy a sněhovou čepici.
Přivítala nás ve své útulné kuchyni, na stole bylo připravené kynuté pečivo a z lednice vytáhla výtečné domácí věnečky se žloutkovým krémem a šlehačkou. Ochutnali jsme i domácí mátový a rýmovníkový sirup.
Během pečení byl čas na příjemné povídání. Prožili jsme další pěkné odpoledne plné zážitků.