Na dobré pivo musíte mít talent

“Udělej mi šnítek, pěnu jako Krkonoše, natoč mi hladinku, dotáhni to, udělej mi mlíko…“, tak a na mnoha místech ještě úplně jinak, se mluví na výčepáka chcete-li vrchního.

V hospodě Járy Cimrmana ve Rpetech jsme se mimo jiné dozvěděli, že než výčepní za něco stojí, musí u pípy stát, dokud nenatočí nejméně 1000 piv. Teprve pak se to, podle štamgastů, dá pít.

„Základem úspěchu je zchladit a namočit sklenici, jinak bude pivo příliš pěnit,“ říká výčepní Václav a ukazuje, jak funguje zařízení zvané „špílboy“. Sklenice myje proudem vody, ve které jsou rozpuštěné tablety se speciálním složením, co neodbourává pěnu. Po této lázni se sklenice ještě jednou opláchnou, a teprve pak se jde točit pivo.

Mezi méně známé styly čepování patří „mlíko“

Vypadá to jednoduše, že na tom vlastně vůbec nic není. Kdo to ale někdy zkoušel, ví, že zdání klame. „Důležité je začít s pěnou hned odspoda,“ říká výčepní Václav a ukazuje, že mok se musí točit pod úhlem cca 45 stupňů, výhradně na stěnu sklenice, a pak ke konci si pohlídat správnou míru.

Jak dobře pivo natočit se můžete naučit praxí, v kurzech nebo na to můžete mít talent. Problémy může dělat pivo tzv. mladé, které je hodně pěnivé. Svou roli hraje také technika výčepního zařízení a pochopitelně také individuální chutě a zvyky hosta. Víc než na technice, ale dobré pivo závisí na zkušenosti a umu výčepního.

autor: pek