Co ostříhat, pohnojit nebo prokypřit? Vyzkoušejte tipy na jarní práce na zahradě

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rýč, zahrada, zahraničení, záhon

Jaro je tu! Kdo se nemohl celou zimu dočkat, až vyrazí do zahrady, může se chopit nástrojů a pustit se do práce.

„Sesazujeme růže, z plaménků (Clematis) stříháme jen suché konce, nebo je můžeme zmlazovat,“ radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. „Tady je to podobné jako u tavolníků, jsou druhy a odrůdy kvetoucí v plném létě, které můžeme řezat v předjaří. A pak odrůdy kvetoucí už koncem května a zase od srpna. Ty na jaře upravujeme opatrně, jen tím zastřiháváním konců větviček. Více se řežou po prvním flóru (jarním kvetení).“

Jarní hnojení

Hnojit můžeme prakticky všechno. Nasypeme jarním cibulovinám, aby byly pěkné i příští rok, pohnojíme růže, ořezané trvalky nebo zmlazované keře. Botanicky lze říct, že všechny vytrvalé byliny i polokeře (levandule, šalvěje, pivoňky obyčejné i dřevité). Jako hnojivo můžeme použít například sušený kravinec, slepičiny, guáno, rohovinu, kostní nebo masokostní moučku.

Případně lze sáhnout po anorganicích, jako jsou Cererit nebo tekutá hnojiva (Kristalon, Wuxal, Herbapon). Po urovnání záhonů dáváme základní dávku hnojiv do půdy určenou seté či sázené zelenině, letničkám, všemu, co budeme mít od jara, přes léto na obdělávaných plochách.

Péče o trávníky

Pokud máme trávníky a dost síly, můžeme je čistit od stařiny prořezávacími nebo železnými hráběmi. Pokud nás to nebaví, pořídíme si vertikutátor. Poté trávník přihnojíme, popřípadě dosejeme, prohodíme pískem, kompostem nebo substrátem. Máme-li mech v trávníku, před čištěním trávníku použijeme něco, co mech zlikviduje. Poradí vám odborníci v zahradních centrech nebo stačí použít zálivku zelené skalice. Vápenec na urovnání pH dáme až příští rok, teď by nově narůstající pažit jen špinil.

Co zrýt a jak na brambory

Rytí přichází v úvahu tam, kde sejeme mrkev, celer, pastinák, dlouhé ředkve. Ty mají rády kyprou půdu, do které se mohou zavrtat a ukázat, jak dlouhé dokážou být. U ostatní zeleniny kypříme do hloubky výsadby, popřípadě výsevu. Hlubší přípravu půdy potřebují brambory. Aby se zem vyhřála, můžeme ji zakrýt černou folií. Po výsadbě brambor pak používejte netkanou textilii, na ohřátí půdy klidně černou (brambory se v teplotách země pod 10 stupňů neprobouzejí), později, na ochranu kultur před mrazíky, škůdci, kroupami nebo suchem bílou využijte průhlednou textilii.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.