Krabi v Labi: Krab říční se objevil v českých vodách! Našim původním živočišným druhům nekonkuruje, ale může přenášet račí mor
Už název naznačuje, že je to tvor, který žije v řekách, ale jeho životní koloběh je vázaný i na moře. Rodí se v tzv. brakických vodách – to je směs slané vody z moře a sladké vody z řeky, obvykle je to v ústí řeky do moře.
Po dvou letech se vydává na cestu vzhůru proti proudu řeky a umí tak překonat neuvěřitelné vzdálenosti. Po třech letech dospívá a vrací se kvůli rozmnožování zpátky po proudu do vody brakické a tam posléze i umírá.
Je známý také pod názvem krab čínský – to podle místa původního výskytu (zejména v řece Jang c´ťiang), v češtině byl starší název krab vlnoklepetý. V angličtině je pro něj termín krab palčákový – mitten crab – jeho klepeta opatřená chloupky opravdu trochu připomínají rukavice palčáky.
Do Evropy i do Ameriky se dostal nejspíš s balastní vodou, kterou si lodě vyplňují prázdný prostor po vyložení nákladu nebo vypuštění odpadních vod, aby udržely rovnováhu.
V březích si hloubí nory. V Evropě byl poprvé zaznamenaný v roce 1912 v saské řece Aller a proti proudu postupuje dál. Našim původním živočišným druhům nijak zvlášť nekonkuruje, bez brakické vody se nemůže rozmnožovat, ale může být nebezpečný tím, že přenáší račí mor, který pak decimuje našeho vzácného raka.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.