Čtvrtek: Jak vás ovlivňuje změna času?

26. říjen 2017

Na rozdíl od zimního času, který je astronomický, je letní čas výmysl, který byl zaveden za účelem úspory energie. Realitou se nápad stal během 1. světové války. Česko, jako součást Rakousko-Uherska, bylo mezi prvními zeměmi, které přechod na letní čas zavedly.

Změny času byly několikrát měněny a upravovány. Mezi lety 1940 a 1942 pak platil letní čas v českých zemích nepřetržitě. Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979. Po několika letech fungování bylo stanoveno pravidlo, podle kterého se zaváděl poslední březnový víkend v noci ze soboty na neděli. Tehdy letní čas platil jen do září.

Do října začal platit až od roku 1996. Tato změna byla provedena v celé Evropské unii a Česko se jí přizpůsobilo.

Jak vás ovlivňuje změna času z letního na zimní? Pociťujete na sobě konkrétní změny, třeba nálady? Je pro vás horší změna z letního do zimního času nebo jste na tom stejně i při změně, kdy letní čas začíná? Začíná být typické sychravé podzimní počasí, čím a jak se v tomto období zaměstnáváte? Co vám udělá největší radost?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.