Čtvrtek: Kouzlo starých "časů" a mechanických hodinek

12. únor 2015

Jak jste na tom - máte rádi staré věci s příběhem, třeba hodinky po tatínkovi, které pamatují "starý dobrý svět", nebo raději digitální čas? Obklopujete se starožitnostmi, nebo žijete "přítomností"?

Když se řekne staré časy, určitá skupina lidí reaguje odmítavě, jsou to zpravidla milovníci pokroku a světa Hi-Tech. Někteří z nás se naopak až s patetickou nostalgií upínají k symbolům starých časů, třeba právě k nástrojům časomíry, mechanickým hodinkám, řemeslným artefaktům, ukazujícím krásu starého řemesla a dovednosti našich předků. Říká se "pokrok nezastavíš" není ale tento postoj krátkozraký? Jak vnímat hodnotu starých věcí, postupů, dovedností a řemesel? V době první vlny nástupu nové technologie se mohou zdát nepotřebnými, postupem času se ale stávají bohatstvím, které lze těžko vyčíslit penězi. Všimli jste si, že "retro" je opět "in"?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.