Čtvrtek: Pamětní deska

27. únor 2014

Na mnoha místech nacházíme pamětní desky, které připomínají, že se na dotyčném místě někdy v historii vyskytovala nějaká slavná či významná osobnost. Spousta takových míst, kde se někdo slavný narodil, žil, pracoval, studoval, atd. ale existuje i bez pamětních desek. Dost možná máte nebo jste někdy měli takové místo ve své blízkosti nebo máte nějakou věc, která kdysi hrála v životě někoho významného nějakou roli.

Máte ve svém okolí nějaké místo, kde pobýval někdo slavný a významný? Žili jste, studovali nebo pracovali jste v nějakém místě, které je nějak spojeno s minulostí někoho slavného? Máte třeba doma nějakou věc, která by si zasloužila pamětní desku nebo alespoň destičku s nápisem ve stylu "tuto věc užíval XY"?


autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.